InspiracjeTriki i porady

Rocznice ślubu i ich nazwy – sprawdź, jaką świętujesz w tym roku

23.08.2023 • Przeczytasz w 6 min.

Celebrowanie życia we dwoje ma swoje źródło w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Wtedy mężowie obdarowywali swoje małżonki, wręczając im srebrny wieniec z okazji 25. rocznicy ślubu, a złoty w jubileusz pięćdziesięciolecia. Dziś każda rocznica ślubu ma swoją nazwę, dając zakochanym okazję do świętowania w wyjątkowym stylu. Sprawdź, jaką nazwę ma w tym roku Twoje święto.

Symbol siły związku

Tradycja koronowania głów żon pięknymi wieńcami zapoczątkowała osobliwy zwyczaj wyrażania swojej miłości. Musiało jednak minąć mnóstwo czasu, zanim ukształtowała się lista nazw rocznic, jaka obowiązuje w aktualnej formie.

Rocznica ślubu to piękny dzień, który symbolizuje siłę związku. To idealny moment, by docenić drugą połowę nawet drobnym gestem, przygotowując prezent na rocznicę ślubu.

fotoksiazka ze slubnymi zdjeciami

Jaki prezent na rocznicę ślubu dla męża lub żony?

Jako doradca ds. prezentów staram się służyć wieloma wskazówkami, prezentując pomysły na praktyczne, ale i wzruszające upominki. Tym razem nie będzie inaczej :) Doradzam unikatowy fotoprodukt, który poruszy czułe struny serca nie tylko w uroczystym dniu. Fotoksiążka na rocznicę ślubu będzie idealnym podarunkiem. Pełna sentymentalnych kadrów pamiątka będzie jak podróż do przeszłości, w którą możesz udać się wspólnie ze swoją drugą połową.

Fotoksiążkę możesz spersonalizować, czyniąc z niej niezwykły i bardzo osobisty prezent. Fotografie uzupełnij czułymi słówkami, lub dowolnym tekstem. Brakuje Ci inspiracji? Poznaj piękne cytaty na rocznicę ślubu i wykorzystaj je na kartach swojej fotopamiątki. Historia Twoich zdjęć zasługuje na wyjątkową oprawę, dlatego spośród dziesiątek propozycji wybierz oryginalny szablon, który najlepiej dopełni to, co trudno wyrazić słowami. Chcesz podziękować i wyrazić swoją wdzięczność za dotychczasowe chwile? Fotopamiątka na rocznicę ślubu to idealny prezent zarówno dla drugiej połowy, jak i dla rodziców.

fotopamiatka na rocznice slubu

Jakie nazwy mają rocznice ślubu?

Każdy rok spędzony u boku swego małżonka ma wyjątkową nazwę. Niektóre z nich nawiązują do materiałów lub przedmiotów, które nie należą do zbyt trwałych. Im większy staż małżeński, tym bardziej szlachetny surowiec go określa. Jakie są nazwy rocznic ślubu? Poznaj je wszystkie:

1. rocznica – papierowa

Początek związku jest jak czysta karta, na której można zapisać swoją historię. Papier jest dość delikatny, podobnie jak rozkwitająca dopiero miłość. Pomimo nazwy, pierwsza rocznica ślubu jest przez małżonków bardzo wyczekiwana.

2. rocznica – bawełniana

Po dwóch wspólnie spędzonych latach można rzec, że scementowało się nieco swoją miłość. Bawełna to wciąż delikatny surowiec i choć dziś trudno w to uwierzyć, kiedyś panował zwyczaj wręczania sobie prezentów z bawełny właśnie na okazję 2. rocznicy ślubu.

3. rocznica – skórzana

Niewątpliwie skóra jest trwalsza od bawełny, stąd też nazwa trzeciej rocznicy ślubu. Jeśli decydujesz się na prezent nawiązujący do nazwy, warto kupić drugiej połowie portfel lub stylowy pasek do spodni.

4. rocznica – kwiatowa lub owocowa

Mówi się, że pierwsze 4 lata to czas docierania się małżonków. Ten okres nieco burzliwy, zdarzają się kłótnie i nieporozumienia. Kwiaty wyrażają chęć pojednania i na pewno są pomocne na drodze do uzyskania zgody.

5. rocznica – drewniana

Pół dekady razem? Pora świętować! Nie bez powodu ta rocznica nazywana jest drewnianą. Po wspólnych latach razem miłość jest już stabilna i odporna na przeciwności losu. Co na rocznicę ślubu dla żony lub męża? Dla osób ceniących spokój poleca się... spacer po lesie :) Ciekawym upominkiem będzie również drewniany brelok z osobistą dedykacją lub zdjęcie w drewnianej ramie.

6. rocznica – cukrowa

Ach, jak słodko! Czy nazwa święta nie wskazuje jednak na uczucie, które łatwo stopić? Skąd! Warto wspomnieć, że 6. rocznica ślubu nazywana jest przez niektórych żelazną – a to już świadczy o sile miłości.

7. rocznica – wełniana/miedziana

Z czym można lepiej skojarzyć wełnę, jeśli nie z ciepłem? Po 7 latach razem z pewnością znacie się na tyle dobrze, by wiedzieć, kiedy drugie potrzebuje wsparcia i schronienia w ramionach. Stąd też dwojaka nazwa rocznicy – miedź symbolizuje ochronę i trwałość.

8. rocznica – spiżowa/brązowa

Przez 8 lat małżeństwa z pewnością nieraz pojawił się kryzys. Na szczęście potraficie go szybko zażegnać, bo Wasza miłość jest twarda jak spiż lub brąz. Teraz świadomie stworzycie trwałą więź, którą będziecie pielęgnować przez kolejne lata.

9. rocznica – blaszana/gliniana

Glina to niepozorny surowiec, z którego powstają prawdziwe dzieła sztuki (za przykład mogą posłużyć piękne ceramiczne naczynia czy akcesoria dekoracyjne do aranżacji wnętrz). Taka właśnie jest teraz Wasza miłość – powstała z prostych składników, by prezentować się pięknie całemu światu.

10. rocznica – cynowa/aluminiowa

Dziesięć lat małżeństwa to prawdziwy powód do dumy. Miłość wzmocniona cyną przetrwa wszelkie niepowodzenia. To rocznica, którą często obchodzą w rodzinnym gronie Twoi najbliżsi. Fotoprezenty na rocznicę ślubu sprawdzą się tu wyśmienicie!

11. rocznica – stalowa

Stal kojarzy się z czymś niezniszczalnym. Przez pozostałe lata udało Wam się stworzyć solidne fundamenty dla trwałego związku, których nie zburzy żadna siła.

12. rocznica – płócienna/jedwabna/lniana

Nazwa tej rocznicy również nie jest przypadkowa. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się ciasnym splotem, co symbolizuje nierozerwalne więzi. Na tę okazję idealnie pasuje zdjęcie wydrukowane na płótnie.

13. rocznica – koronkowa

W tym wypadku trzynastka przynosi szczęście. Koronka, delikatna i subtelna, odzwierciedla piękno Waszej miłości.

14. rocznica – kości słoniowej

Kość słoniowa jest symbolem czystości i stałości. Takiej, która króluje w małżeństwie od 14 lat.

15. rocznica – kryształowa

Nic nie może precyzyjniej symbolizować szczerości uczuć od transparentnego kryształu. Piętnaście lat razem to piękny wynik!

20. rocznica – porcelanowa

Dwie dekady uniesień to czas pełen pięknych wspomnień. Trwałość porcelany doskonale odzwierciedla silne uczucia, którymi wciąż się darzycie.

para mloda trzymajaca sie za rece

25. rocznica – srebrna

Nawiązuje do tradycji Cesarstwa Rzymskiego i często świętowana jest w rodzinnym gronie. Jaki prezent na rocznicę ślubu dla rodziców? Celuj w coś wykonanego w tego szlachetnego materiału.

30. rocznica – perłowa

Perła – klejnot piękny, podziwiany, ale bardzo rzadki. Podobnie jak miłość, która kwitnie nawet po 30 latach.

35. rocznica – koralowa

Zwyczaj wręczania przedmiotów z korala dawno zanikł i dziś pozostała jedynie nazwa. Koral to symbol bogactwa i siły.

40. rocznica – rubinowa

Para z takim stażem zasługuje na szacunek i podziw. Rubin odzwierciedla oddanie, określany jest mianem kamienia miłości.

45. rocznica – szafirowa

Szafir to jeden z najtwardszych minerałów. Podkreśla niezniszczalność i stateczność związku.

50. rocznica – złota

Długoletnie pożycie małżeńskie docenia nawet głowa państwa, która na tę okazję przyznaje jubilatom specjalny medal. Złoto to trwały kruszec, który reprezentuje wieczność i dobrobyt. Tak można oficjalnie określić miłość jubilatów!

Wszystkie nazwy rocznic ślubu mają jakąś symbolikę. Czy warto się do nich odnosić, wybierając prezent? Tak! To piękna pamiątka, która powinna zostać zachowana nie tylko w sercu, ale i zaklęta w jakimś magicznym upominku.

Doradca ds. Prezentów
Udostępnij znajomym: