InspiracjeTriki i porady

Sesja noworodkowa - pierwsza sesja dziecka

30.05.2019 • Przeczytasz w 3 min.

Jesteś w ciąży i ciągle zastanawiasz się czy zdecydować się na sesję noworodkową? A może spodziewasz się kolejnego dziecka, a gdy poprzednie dzieci były maleństwami to nie korzystałaś z tego typu usług i nie wiesz od czego zacząć? Jeśli podobają Ci się takie fotografie to warto się na nią zapisać. Pierwsze tygodnia życia dzidziusia mijają bardzo szybko, a dzięki ujęciom z sesji noworodkowej przez długie lata będziecie pamiętać jaką było kruszyną.

1. Kiedy najlepiej zrealizować taką sesję?

Sesję noworodkową najlepiej wykonać między 5 a 14 dniem życia maluszka i już w trakcie ciąży warto pomyśleć nad wyborem fotografa i wstępną rezerwacją terminu. Niektórzy mogą się zastanawiać dlaczego tak wcześnie? Dlatego, że noworodek “pamięta” swoje ułożenie z brzucha mamy i przez jakiś czas zachowuje wyjątkową elastyczność, dzięki czemu jest podatny na układanie do poszczególnych póz. Jednak taka gibkość nie trwa długo - w okolicach 2-3 tygodnia stawy dziecka stają się sztywniejsze i ułożenie go w pożądanych pozycjach jest naprawdę bardzo trudne. Kolejną kwestią są kolki i bóle brzuszka, które również często pojawiają się w okolicach 2-3 tygodnia życia.

2. Czy sesja noworodkowa jest bezpieczna?

Jako rodzice dbacie o bezpieczeństwo Waszego maluszka, ale fotografowi również na tym zależy i pracuje tak, abyście się czuli naprawdę komfortowo. Często sesja noworodkowa trwa długo - nawet około 5 godzin. Fotograf wie, że będzie potrzebny czas m.in. na karmienie dziecka czy jego przebranie. Gdy sesja wykonywana jest we wspomnianym terminie czyli między 5 a 14 dniem życia malca, macie również pewność, że Wasze dziecko się nie zmęczy, gdyż w tym okresie śpi dość mocno. Niektóre, skomplikowane pozycje malucha na zdjęciach osiągane są dzięki pomocy drugiej osoby poprzez przytrzymanie np. główki dzidziusia. Efekt końcowy uzyskany jest poprzez obróbkę graficzną.

3. Pamiątka na całe życie

Fotografie z sesji noworodkowej są niewątpliwie pamiątką na całe życie - dla Was, dla dziadków, a w szczególności dla małego modela. Fotografowie często oddają zdjęcia w formie plików, ale wiemy jak wiele emocji wywołują w nas takie zdjęcia i warto je mieć  w formie “namacalnej”. Idealnym produktem, który podkreśli piękno fotografii z sesji noworodkowej jest fotoalbum. Elegancka, miękka okładka, sztywne kartki, które idealnie ukazują jakość zdjęć to jedna z najlepszych form na zachowanie wspomnień z pierwszych dni życia maleństwa. Myślę, że dostępne szablony jak np. Chrzest Maleństwa czy Metryczka Malucha idealnie nadają się na tę okazję, ale zachęcam Was do zapoznania się z resztą dostępnych szablonów.

Drugim pomysłem na wyeksponowanie ujęć z sesji Waszego dzidziusia to fotoobraz. Za pomocą proponowanych szablonów możecie stworzyć metryczkę w sam raz nad łóżeczko pociechy lub zrobić obraz z całego zdjęcia.

4. Czy do sesji trzeba się specjalnie przygotować?

Przed sesją maluch powinien być nakarmiony. Jeśli nie karmisz naturalnie pamiętaj, aby zabrać ze sobą mleko, a także pampersy czy smoczek.

Jeśli jednak nadal czujecie jakieś obawy i nadal nie jesteście pewni sesja noworodkowa jest dla Was - to nic na siłę. Zdenerwowani rodzice nie ułatwiają pracy fotografa, a także mogą źle wpływać na samopoczucie swojego maleństwa. Poczekajcie, aż Wasze dziecko podrośnie i wtedy też możecie umówić się na sesję, aczkolwiek już w zupełnie innym stylu. A kiedy i na jaką sesję udać się ze starszym dzieckiem napisze w kolejnym poście. 


Udostępnij znajomym: