InspiracjeTriki i porady

Jak zrobić zdjęcia w stylu vintage? Doradzam.

03.03.2021 • Przeczytasz w 3 min.

Zdjęcia Vintage w Twoim domu? Nic prostszego! Nie musisz mieć specjalnego sprzętu i programów graficznych, aby zrobić zdjęcia właśnie w tym stylu. Są na to inne sposoby i my je znamy!

Zacznijmy od wyjaśnienia tego, jak wyglądają retro zdjęcia. Aby się przekonać, najlepiej zrobić jedną z dwóch rzeczy: otworzyć stare, rodzinne albumy lub uruchomić Instagrama.

Fotografie w stylu vintage są zamglone, a czasami nawet sprawiają wrażenie „brudnych”. W ten sposób wyglądają stare zdjęcia oraz spora część zdjęć, która znajduje się obecnie Instagramie. Nasi rodzice czy dziadkowie mieli tylko takie zdjęcia, bo na to pozwalała ówczesna technika. My mamy takie zdjęcia, bo taka jest teraz moda.

Efekt retro zdjęć możesz osiągnąć na trzy sposoby: odpowiednio robiąc zdjęcia, wybierając niektóre efekty w programach graficznych lub zamawiając gotowe retro odbitki.

Jak zrobić zdjęcia w stylu vintage?

Określenie „vintage” i „retro” mają magiczną moc — potrafią znacząco podbić cenę produktu. Dlaczego nie warto kupować specjalnego aparatu do robienia retro zdjęć? Bo za pomocą kilku sztuczek możesz zrobić takie zdjęcia zwykłym aparatem, który posłuży Ci do znacznie większej zabawy fotografią i różnymi stylami.

Jeśli już przed wykonaniem zdjęć wiesz, że chcesz osiągnąć efekt retro fotografii, pamiętaj aby:

  • delikatnie prześwietlić lub niedoświetlić zdjęcia,
  • nie pilnować obsesyjnie ostrości – zdjęcia powinny być lekko rozmyte,
  • ustawić wysokie parametry ISO, co wywoła szum.

Efekt starego zdjęcia w edytorze

Chcesz zrobić zdjęcie, wyciągasz aparat (częściej telefon), sprawdzasz czy (mniej-więcej) jest ostro i robisz zdjęcie. Takim „nieartystycznym” fotografowaniem też możesz zrobić zdjęcia w tylu retro. Programy do obróbki zdjęć, w tym nasz edytor, mają funkcje, które pozwolą Ci osiągnąć ten efekt na zwykłym zdjęciu.

Najprostszym sposobem, aby osiągnąć efekt starego zdjęcia, jest nałożenie filtru: czarno-białego lub sepii. Kolory na starym zdjęciu są bardziej wyblakłe, więc warto również zmniejszyć kontrast i nasycenie. Wszystkie te opcje, są dostępne w naszym edytorze.

Jeśli przed przesłaniem zdjęć do naszego edytora korzystasz dodatkowo z innego programu do obróbki zdjęć, poszukaj w nim opcji winietowania (zaciemniania rogów) oraz nakładania szumów, czyli efektu cyfrowego ziarna.

Każdy z tych sposobów jest stopniowalny. Warto poświęcić chwilę i złapać odpowiednie proporcje pomiędzy natężeniem różnych efektów, aby zdjęcia nie były przerysowane. Wówczas nie będą sprawiały wrażenia starego zdjęcia, a nowego, przerobionego na stare.
 

Jak wyglądają zdjęcia w stylu retro?

Zdjęcia retro to przede wszystkim zdjęcia wydrukowane, a nie przeglądane tylko na telefonie. Jest tak z dwóch powodów. Po pierwsze – nasi rodzice i dziadkowie nie przeglądali zdjęć na telefonie. Po drugie – fotografia retro stała się znów modna za sprawą aparatów natychmiastowych – głównie Instaxa i Polaroida.

Ci, którzy mają natychmiastowe aparaty potwierdzą, że jest to wymagający sprzęt. Aparat ma ograniczoną liczbę wkładów (np. na 10 zdjęć), a każdy wkład to osobny (często niemały) wydatek. Dlatego każde zdjęcie musi być dokładnie przemyślane i nie ma miejsca na testowanie różnych kompozycji i kadrów jednego ujęcia. Jeśli zdjęcie okaże się słabe – musisz je wyrzucić i wydrukować je ponownie.
 

Znacznie łatwiej (i taniej :) ) jest zrobić zwykłe zdjęcia i (nawet bez dodatkowej obróbki fotograficznej), wywoływać je w odbitkach Memorki. Memorki  to retro odbitki, które mają wymiary 9,5 x 12 cm i charakterystyczną, białą ramkę. W podstawowym zestawie znajduje się 25 odbitek oraz pudełko. Tych, którym retro klimat jest bliski nie tylko w fotografii, ale także w dekoracjach, zaciekawią trzy dodatkowe zestawy. Znajdują się w nich gadżety takie jak: mini sztalugi, stojaki czy sznurek ze spinaczami. Jeśli szukasz inspiracji i wskazówek, jak wykorzystać taki zestaw, zaglądnij tutaj ?

A wy lubicie takie artystyczne zdjęcia, czy jednak jesteście wierni tradycyjnym ujęciom i klasycznym odbitkom ?
 

Doradca ds. prezentów

Udostępnij znajomym: