InspiracjeTriki i porady

Jak fotografować zwierzęta? Uchwyć pupila na zdjęciach.

17.02.2021 • Przeczytasz w 3 min.

Przekręcam się na drugi bok i czuje coś wilgotnego na twarzy. Kudłaty pyszczek nie daje mi spać i dość intensywnie zachęca do poznania, co przyniesie dzisiejszy dzień. Suczka rasy Golden Retriever o wdzięcznym imieniu Cleo została mi podrzucona przez sąsiadkę na przetrzymanie kilka dni temu. Decyzja okazała się brzemienna w skutkach, jako że moje życie zostało wywrócone, że tak powiem do góry łapami. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło.

Wspólne spacery z czworonogiem natchnęły mnie do napisania kilku słów w temacie „Jak fotografować zwierzęta w ruchu” (bo tego rodzaju zapytania otrzymuje również wasz Doradca ds. prezentów). Oprócz tego robienie zdjęć nie jest mi obce (mój pierwszy aparat pochodził ze Związku Radzieckiego i nosił dumną nazwę Smiena 8 M). Zbaczam jednak z tematu. Zatem - jak zrobić fajne sesje zdjęciowe zwierząt? Zwróć uwagę na kilka elementów:

Sesje zdjęciowe zwierząt – praktyczne porady

Brak paska –nie przesłyszeliście się. Chodzi generalnie o to, że w momencie, gdy fotografujemy aparatem, gdzie pasek swobodnie zwisa, może to dekoncentrować naszego pupila. Jest to szczególnie rozpraszające dla kotów i szczeniaków. W takich warunkach zrobienie dobrej fotografii jest znacznie utrudnione.

Perspektywa – idealną pozycją jest zrównanie się z polem widzenia naszego zwierzaka, jest to tzw. perspektywa żabia. Fotografując w ten sposób pupil będzie proporcjonalny, a my zrobimy fajne zdjęcia.

Zabawka – chcąc skupić uwagę zwierzęcia, dobrze jest zabrać na sesję jego ulubioną zabawkę. W przypadku psa może to być dysk do Frisbee a kota jakieś piórka albo krótka wędka z gadżetem na końcu.

Ustawienia techniczne – to przede wszystkim ustawienie aparatu w trybie preselekcji migawki z czasem np. 1/1000 s – dzięki temu będziemy w stanie „zamrozić ruch”, co przy żywiołowości zwierząt nie jest prostym zadaniem. W zrobieniu dobrego kadru pomoże nam również opcja śledzenia obiektu i możliwość wykonywania zdjęć seryjnych.

Kompozycja – kadrujemy, zwracając uwagę na tzw. mocne punkty. Dobrym posunięciem będzie robienie zdjęcia w szerszym ujęciu (bardziej niż ciasnych kadrów), które można ewentualnie przyciąć na etapie postprodukcji w programie graficznym.

Dzień kota/psa/papużki – prezenty dla właścicieli

Kiedy już nauczymy się jak fotografować zwierzęta domowe, kolejnym krokiem może być wywołanie naszych fantastycznych ujęć, które bardzo szybko możecie przemienić w gustowne fotoprezenty. W tym tygodniu doradzam:

Odbitki 10x15 -wychodzę z założenia, że dobrych kadrów nie warto chować przed światem. Dużo lepszym pomysłem jest ich wydrukowanie, umieszczenie w albumie, po7wieszenie na ścianie czy zrobienie komuś miłej niespodzianki. Wybór formatów w zależności od waszych potrzeb jest szeroki, zaczyna się od 9x13, a kończy na rozmiarze 20x30 (wielkość zbliżona do kartki A4).

jak fotografować zwierzęta w ruchu

Memorki – fajna sprawa dla miłośników klimatu retro. 25 zdjęć w stylu fotografii z Polaroida z białą ramką i wymiarach 9,5 X 12 cm. Na białej ramce możecie dodać wasz komentarz i informację o tym, gdzie i kiedy zdjęcie zostało wykonane albo ile lat miał wtedy wasz pupil.

jak fotografować zwierzęta domowe

Fotoobraz – konkretna rzecz dla osób, które są w trakcie dekorowania swojego mieszkania. Na płótnie drukujemy zdjęcie lub kolaż fotografii. Można powiedzieć, że jest to dzieło sztuki w domowym zaciszu. Miłośnicy zwierząt dość często wykorzystują ten format, aby uwiecznić portret swojego podopiecznego (w ostatnim czasie zaobserwowaliśmy wzrost drukowania miałczących władców planety, ale to pewnie z powodu, że 17 lutego przypada dzień kota).

sesje zdjęciowe zwierząt porady

Reasumując mój przydługi wywód. Fotografowanie zwierząt to świetna zabawa. Nie tylko dla nas, ale również dla naszego pupila, który traktuje to jako zabawę. Wykonane fotografie warto wywoływać, zwłaszcza, że czas naszych braci mniejszych jest mocno ograniczony na tym łez padole. Także zachowujmy dobre wspomnienia na przyszłość. Serdecznie doradzam!


Doradca ds. prezentów

Udostępnij znajomym: