Życzenia i cytaty

Życzenia mikołajkowe – co w nich jest najważniejsze?

29.10.2019 • Przeczytasz w 4 min.

Okres przedświąteczny i same Święta najbardziej cieszą dzieci. Ale bądźmy szczerzy, czy nie jest tak, że w każdym z nas drzemie wieczne dziecko, które w okresie Mikołaja i Świąt budzi się na moment, po to, aby przypomnieć sobie wszystkie te emocje. Nawet my, dorośli, chcemy kolejny raz poczuć tę jedyną w swoim rodzaju ekscytację. Mikołaj przyjdzie, nie przyjdzie? Czy na pewno dostanę to o czym marzyłem? Jeśli więc chcesz wprowadzić swoją pociechę w świat podobnych przeżyć to wymyśl śmieszne życzenia mikołajkowe samodzielnie lub z dzieckiem i stwórz wokół tego wydarzenia Wasze wspólne rodzinne tradycje.

Okres świąteczny generalnie nastraja nas w szczególny sposób, najpierw Mikołaj, a potem Wigilia, Gwiazdka i Święta. Postarajmy się w tym okresie spędzać więcej czasu z najbliższymi – wspólne wymyślanie życzeń mikołajkowych to całkiem dobry pretekst do radosnej zabawy. To może być fajne….
Prezent od Mikołaja

Po pierwsze list

Zanim jednak zaczniecie wymyślać samodzielnie lub szukać w internecie czegoś co można uznać za zabawne życzenia mikołajkowe pamiętajcie, że w kwestii prezentów od Mikołaja obowiązuje pewna kolejność zdarzeń. Aby Mikołaj wiedział co ma przynieść dziecku musi ono najpierw napisać list. Zatem ustalmy – najpierw list do Mikołaja, a następnie zabawne życzenia mikołajkowe. Wspólne pisanie listów do Mikołaja, szczególnie w wykonaniu dzieci, które dopiero uczą się stawiania liter to kwintesencja słodyczy. Te młodsze, której jeszcze nie potrafią pisać proszą rodziców o pomoc, a następnie pieczołowicie ozdabiają całość. Te starsze natomiast piszą samodzielnie, a nawet wkładają w kopertę i adresują wysyłając gdzieś daleko, do Laponii. Na tym etapie można za pomocą śmiesznych życzeń mikołajkowych, wierszyków czy rymowanek zachęcić dziecko do tego, aby z rozwagą prosiło o prezenty.

Zaraz trzeba list napisać
Mikołaja prosić…
Czy w tym roku Święty również prezenty przynosi?
O co prosić chcesz go dzisiaj, gdy się grudzień zbliża?
O zabawki, misie, klocki…
czy Ci ich nie zbywa?
Zdrowie, szczęście dla rodziny, to bym chciał otrzymać,
Ot Mikołaj jest wzruszony, dobra ta dziecina….

Zanim nadejdzie czas na układanie życzeń mikołajkowych na 6 grudnia można dokonać ze swoją pociechą swoistego rachunku sumienia. Spytaj zatem swoje dziecko czy jego zdaniem zasłużyło na prezenty?

Czy w tym roku grzeczny byłeś,
na prezenty zasłużyłeś?
Czy słuchałeś mamy, taty?
Jeśli tak, to nie na baty,
a na prezent liczyć możesz.
Będą Twoje prezenciki,
za najlepsze Twe wyniki.

To już właściwie życzenia mikołajkowe. Ale specyficzne, bo każące zastanowić się dziecku jak wypadło na skali grzeczności, słowem, czy zasłużyło na prezenty. Dobrze wiemy, że było grzeczne i że zasłużyło…

Tak czy inaczej wszyscy, którzy wierzą w Mikołaja powinni być przygotowani na jego przyjście. Elementem tych przygotowań mogą być życzenia mikołajkowe na 6 grudnia. A potem pozostaje już tylko czekać...

Życzenia mikołajkowe – również w czasie szkolnych zabaw

Zwyczaj organizowania klasowych mikołajek daje nam kolejną sposobność do pokazania swojej kreatywności. Dobrze do prezentu dołączyć zabawne życzenia mikołajkowe. Spróbujcie swoich sił….

Bardzo chciałam Cię ucieszyć i dać Ci podarek,
to Mikołaj mi w tym pomógł,
więc Ci daję w darze, mały drobiazg,
który myślę, że Cię uszczęśliwi
oraz sprawi na Twej buzi uśmieszek prawdziwy!

Takie zabawne życzenia mikołajkowe to przysłowiowa wisienka na torcie, potwierdza zaangażowanie dziecka w cały proces wybierania prezentu dla kolegi lub koleżanki. Fajna sprawa. Popracujcie wspólnie, a z pewnością powstaną śmieszne życzenia mikołajkowe, które będą stanowić perfekcyjne uzupełnienie prezentu. Dzieci wspólnie z nauczycielem mogą tak ustalić konwencję zabawy, aby każdy uczeń spróbował swoich sił w sztuce rymowania.

Życzenia mikołajkowe – wypada podziękować

Uff, udało się, nie zapomniał o nas. Dzieciaki cieszą się z prezentów. Nie przerywajmy tej radości od razu, ale przy pierwszej nadarzającej się okazji przypomnijmy dzieciom, że za prezent wypada podziękować.

Mikołaju, jestem w raju,
Dzięki Tobie wiem co zrobię,
ślicznie Ci dziękuję
i od razu też spróbuję
znów być grzeczny,
a to znaczy, że za rok znów mnie zobaczysz!

Justyna, Colorland

Udostępnij znajomym: