Triki i porady

Zdjęcia z ferii zimowych - przydatne wskazówki

18.02.2022 • Przeczytasz w 5 min.

Ferie to oprócz wakacji ulubiony czas wszystkich dzieci. Chyba każde z nich lubi szaleć w białym puchu, lepić bałwany czy stawiać pierwsze kroki w jeździe na nartach. Zima to bez wątpienia pora, w której dzieciaki mogą dać upust swojej radości i bez reszty poświęcić się ulubionym zajęciom. Chcesz mieć fajne zdjęcia z ferii i zachować wspomnienia na dłużej? Zapoznaj się z moimi wskazówkami.

Rodzina

Ustaw aparat do zdjęć w ruchu


Dziecko zjeżdżające na sankach plus refleksy słońca odbijające się od powierzchni śniegu to dość trudne środowisko nawet dla zaawansowanych fotografów. Niektóre modele smartfonów mają opcję zdjęć w ruchu – wówczas każdy kadr wychodzi niemal perfekcyjnie.
Jeśli jednak dysponujesz sprzętem, który wymaga ustawień manualnych, zadbaj o krótki czas naświetlania. Najlepiej 1/500 lub 1/1000. Na zdjęciach będzie mniej „szumów”, jeśli ustawisz ISO na niską wartość – między 100 a 200. Jeśli natomiast marzą Ci się artystyczne, rozmyte kadry, sprawę powinno załatwić ustawienie przysłony na wartość f 2,8 lub niższą.

Dziecko na śnieguZadbaj o swój komfort


Rola fotografa bywa wymagająca, szczególnie gdy chcesz utrwalić w kadrze własną pociechę. Starasz się, aby wszystko wychodziło perfekcyjnie. Niestety, zimowe warunki bywają trudne, o czym nie raz przekonał się każdy początkujący fotograf.

Przede wszystkim sprawdź, czy Twój aparat jest przystosowany do pracy w niskich temperaturach. Do torby zapakuj też dodatkową baterię, ponieważ zimowa aura potrafi znacznie skrócić jej żywotność. Co jeszcze jest potrzebne do pstrykania zdjęć? Odrobina ciepła! Nie zapomnij więc mięsistego szalika, grubej czapki oraz rękawic, które grzeją, lecz nie ograniczają ruchów dłoni. Dobrym pomysłem będzie również termos z gorącą herbatą :)


Ostrożnie ze sprzętem


Chęć przejrzenia fotek natychmiast po powrocie do domu bywa nieprzeparta. Pamiętaj, że sprzęty elektroniczne wystawione na działanie niskich temperatur potrzebują czasu na wyrównanie jej z otoczeniem.
Nie włączaj zatem aparatu od razu po przekroczeniu progu ciepłego domu. Najlepiej będzie, gdy efekty swojej pracy obejrzysz na drugi dzień. A jeśli nie jesteś w stanie tyle czekać, wstrzymaj się chociaż do wieczora.


Zdjęcia z ferii zimowych – utrwal wspólne spacery


Rodzinny spacer na świeżym powietrzu jest świetną okazją do utrwalania pięknych kadrów. Zima sama w sobie jest malownicza – drzewa oblepione śniegiem są pięknym tłem dla dziecięcego portretu, a zaaranżowana walka na śnieżki to pretekst do uchwycenia roześmianych oczu domowników. Podczas spaceru zwracaj też uwagę na detale – skuta lodem zieleń, oszronione liście czy artystyczny mróz na szybach to doskonałe obiekty do fotografowania.

Tata z córką na zimowym spacerze


Sanki i łyżwy poszły w ruch! Zachowaj najpiękniejsze wspomnienia z ferii


Maluch stawia pierwsze kroki na łyżwach? A może świetnie sobie radzi, wykonując rozmaite piruety? W obu tych sytuacjach podejdziesz do zdjęć inaczej. Utrwalenie nieśmiałych kroków na lodzie z pewnością wykonasz z dużą dawką ekscytacji połączonej z obawą przed upadkiem swojego dziecka. Te emocje mogą być widoczne na Twoich zdjęciach. Zadbaj o towarzystwo dla swojej pociechy. Obecność rówieśników doda mu odwagi, Ty zaś postaraj się o dynamiczne kadry i wykonuj zdjęcia kucając.

Chłopiec na łyżwach

Kiedy dziecko ma świetnie opanowane łyżwiarskie figury i jazdę tyłem, możesz postarać się o ciekawe fotki. O wiele łatwiej będzie zrobić dziecku zdjęcie, jeśli przez chwilę będzie pozować do kadru nieruchomo. Zwróć uwagę na oświetlenie lodowiska. Wiele z nich ma rozwieszone wokół kolorowe lampki – postaraj się zmieścić je w kadrze, tworząc niepowtarzalny zimowy klimat.


Narty lub snowboard w obiektywie


Wyjazd na narty (nieważne, czy pierwszy, czy kolejny) zawsze jest świetną okazją do wykonania sekwencji zdjęć. Z takim założeniem wykorzystuj aparat. Pstrykaj po kilka zdjęć, bo nigdy nie wiadomo, które z nich okaże się najlepsze. Staraj się, aby w kadrze nie było przypadkowych osób czy przedmiotów. Liczy się Twoje dziecko i wszechobecna biel.

Poeksperymentuj z możliwościami, jakie daje Twój aparat i rób zdjęcia z różnej perspektywy. Najciekawiej wychodzą te, w których przytrzymujesz sprzęt w niewielkiej odległości od podłoża. Kadry są dynamiczne i masz możliwość wykonania efektownych zbliżeń. Nie zmarnuj takiej szansy – zima w górach jest przepiękna, i takie właśnie będą Wasze wspomnienia z ferii zimowych.

Dziecko na nartachFerie zimowe – zdjęcia nie tylko na śniegu


Zima jednoznacznie kojarzy się z tonami śniegu i wielogodzinnym szaleństwem poza domem. W ferie w każdym mieście odbywają się wydarzenia, w które dzieci zawsze chętnie się angażują. Poza tym możesz utrwalić na zdjęciu swoją pociechę podczas wspólnego gotowania obiadu czy układania puzzli (ach, to skupienie w dziecięcych oczkach!).

Wiele dzieci w tym czasie korzysta również z oferty domów kultury. Nauka gry na gitarze, taniec nowoczesny, ceramika, modelarstwo? Jest tyle okazji do wykonania twórczych zdjęć! Choć za maluchami ciężko nadążyć z uwagi na ich niespożytą energię, naprawdę da się to zrobić. Wykorzystaj moment, kiedy dziecko będzie skupione na wykonywaniu jednej czynności. To doskonała chwila na ujęcia ze zbliżenia lub portrety.

Dziewczynka z kolorowanką


Ferie, których długo nie zapomni Twoje dziecko


Kiedy masz już komplet wyjątkowych fotek, pora zachować je w jak najlepszej formie. Niech posłużą Ci do tego produkty z oferty Colorland.pl.

Fotoksiążka jest jednym z najciekawszych pomysłów na utrwalenie zimowych wspomnień. Jej ogromną zaletą jest fakt, że możesz samodzielnie zaprojektować każdą stronę. Zaproś dziecko do wspólnej zabawy i razem odkrywajcie możliwości kreatora online. Zmieniajcie układ zdjęć i kolory, dodawajcie śmieszne teksty, ciekawą grafikę, ramki, maski. Ogrom możliwości tylko czeka na to, co podpowie Wam wyobraźnia! ;)

Jeśli zdecydujecie się na skromniejszy akcent, polecam Wam komplet fotomagnesów w wybranym rozmiarze. Przyczepione do lodówki długo będą Wam przypominać o zimowym szaleństwie pełnym radości. Te produkty możesz kupić w pakietach po 6 sztuk lub po 3 sztuki. Umieść na nich zabawny tekst lub drobną grafikę i ciesz się pamiątkowymi kadrami aż do wiosny!

Doradca ds. Prezentów

Udostępnij znajomym: