InspiracjeTriki i porady

Wiosna, ach to Ty? Poznaj kilka trików na porządek w zdjęciach!

15.03.2024 • Przeczytasz w 5 min.

Nareszcie! Można wziąć głębszy wdech i wypełnić płuca świeżym wiosennym powietrzem. Zatrzymać wzrok na pączkach przebiśniegów i przyrodzie, która z wolna budzi się do życia. O czym myślisz wraz z rozpoczęciem wiosny? O porządkach! Tym razem doradzam, jak zrobić porządek w zdjęciach, by raz na zawsze pozbyć się bałaganu.

Zdobądź się na odważne wyznanie

Na pewne sprawy najlepiej się patrzy z szerszej perspektywy. Jeśli namiętnie kolekcjonujesz zdjęcia i masz je wszędzie: w telefonie, aparacie, komputerowych folderach – pora na szczere wyznanie: masz bałagan. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma problemów, których nie można rozwiązać. Nieco gorsze wieści brzmią: bałagan trzeba posprzątać. Wiosna to idealna pora roku nie tylko na porządki w szafach. Na szczęście poznasz kilka tricków, dzięki którym właściwie zorganizujesz swoje kadry.

Mądrze zainwestuj swój czas

To oczywiste, że przy porządkowaniu fotograficznego archiwum będziesz potrzebować czasu. Nie masz go zbyt wiele? Cóż, musisz przyjrzeć się bliżej temu, co zabiera Ci najwięcej wolnych chwil. Może zbyt długo przesiadujesz przed telewizorem? Lub zbyt często oddajesz się grom komputerowym?

20240315112214_2.webp

Czas jest cenną walutą i przy mądrej inwestycji możesz naprawdę wiele zyskać. Na przykład wartościowe kadry, z których wywołasz fantastyczne odbitki. Możesz umieścić je w eleganckim albumie na zdjęcia lub wyeksponować na ścianie w formie efektownej galerii. Wystarczy dobrze zagospodarować kilka wieczorów, by otrzymać garść pięknych wspomnień.

Twój schemat działania

Potrzebujesz dobrego planu, zwłaszcza kiedy czeka na Ciebie sterta plików do uporządkowania. No właśnie – plików. Bezosobowych, bez żadnej nazwy. Czy tak mają skończyć wartościowe wspomnienia? Opracuj schemat działania, z którym ruszysz dalej. Przede wszystkim stwórz folder roboczy i zbierz w nim wszystkie zdjęcia. Kolejny nazwij na przykład „Zdjęcia do ułożenia”.

To oczywiste, że w trakcie segregacji kadrów pojawi się konieczność tworzenia kolejnych folderów. Ustal jakiś klucz, według którego będziesz je nazywać. Co powiesz na schemat: rok – wydarzenie? Kolejnym krokiem jest usuwanie powtarzalnych kadrów. Nie potrzebujesz 20 ujęć akwarium z rybkami czy serii niemal identycznych fotek Twojego szkraba umorusanego marchewkową papką. O wiele lepiej zostawić dwa lub trzy najlepsze zdjęcia, które finalnie będzie można wywołać i wkleić do albumu.

Ten prosty przepis pomoże Ci uporać się z nadmiarem plików, a pozostałym dadzą szansę stać się wyjątkowymi wspomnieniami. Na koniec jeszcze jedna rada: zawsze twórz kopię zapasową swoich zdjęć. To o wiele tańsze niż odzyskiwanie danych.

Porządki w rodzinnych albumach – jak układać zdjęcia?

Bardzo często mamy do czynienia z przerostem formy nad treścią. W przypadku wywoływania zdjęć wcale nie jest trudno o efekt artystycznego nieładu. Fotografie nie mieszczą się w albumach, więc trzymasz je w pudełkach. Klasyczny miszmasz! Jak ułożyć zdjęcia w albumie? Masz co najmniej kilka możliwości, by uporządkować wszystkie swoje fotografie:

  • chronologicznie – układasz zdjęcia zgodnie z datą ich powstania od najnowszych, a następnie wklejasz do albumu, wykorzystując przylepce do zdjęć,
  • według wydarzeń – możesz mieć kilka albumów, które podzielisz na główne kategorie, takie jak święta, natura, rodzina, wakacje itd.,
  • tematycznie – jeśli masz dużo zdjęć, możesz je posortować zgodnie z tematyką. Osobne pudełka przeznacz na fotki zwierząt, zdjęcia natury, szkolne wydarzenia itd.

20240315112214_3.webp

Jakie zdjęcia do albumu można wklejać? Być może dysponujesz kadrami w różnych formatach. To nawet lepiej, bo stworzysz z nich ciekawe układy, nadając albumom nieco różnorodności. Jeśli w trakcie segregacji Twoją uwagę zwróci jakiś szczególnie cenny kadr, nie pozwól wspomnieniom uciec po raz kolejny. Odpowiednik zdjęcia w cyfrowym formacie przerób na fotoobraz lub fotoplakat, który z dumą powiesisz na ścianie w centralnym punkcie. To nie tylko genialna pamiątka na lata, ale i stylowa dekoracja wnętrza.

Jak przechowywać zdjęcia papierowe?

Fotografie i wspomnienia mają wiele stycznych, ale oprócz piękna i wartości łączy je jeszcze jedno – bywają dość kruche. Jeśli chcesz zachować zdjęcia w pierwotnej formie na dłużej, musisz przestrzegać kilku reguł. Zabezpiecz kadry warstwą cienkiego papieru lub transparentną folią – obydwa te warianty znajdziesz w albumach na zdjęcia. Tradycyjne zawierają kieszonki z folią ochronną, natomiast klasyczne albumy w większym formacie są przekładane arkuszem bezpiecznego dla zdjęć papieru.

Przeglądanie zdjęć wykonuj najlepiej w bawełnianych rękawiczkach. Być może brzmi to śmiesznie i niewiele osób postępuje dziś w taki sposób, ale uwierz na słowo: to najlepsza metoda na ochronę kadrów przed tłustymi plamami i śladami brudnych palców.

Ponadto przechowuj swoje kolekcje w suchym miejscu i chroń je przed wilgocią oraz światłem słonecznym. Promienie UV działają szkodliwie na pigment, sprawiając, że z czasem blaknie. Nadmierna wilgoć w pomieszczeniu może doprowadzić do rozwarstwienia się papieru, a stąd już prosta droga do zniszczenia cennych wspomnień.

20240112141638_miniatura_1.webp

Czysta karta, czyli jak układać zdjęcia w albumie?

Twórczy proces może wywołać ekscytację niczym u kilkulatka, który właśnie otrzymał nową kolorowankę i pudełko nietkniętych kredek. Jeśli lubisz opisywać swoje wspomnienia, wzbogać je tekstem, a także pamiątkami. Do zdjęć z wakacji dołącz wejściówki do skansenu czy suszony kwiatek, fotki z Bożego Narodzenia opisz najpiękniejszymi słowami, które zdarzyło Ci się usłyszeć w Wigilię. Dzięki takim prostym zabiegom zwykły album na zdjęcia zmieni się w pamiątkową kronikę pełną skarbów.

Czym najlepiej przyklejać zdjęcia do albumu? Przyda Ci się solidny klej introligatorski lub specjalny klej fotograficzny. Dobrym pomysłem są także samoprzylepne podklejki do zdjęć. Z takim zestawem z radością przywitasz wiosnę!

Jeśli udało mi się zainspirować Cię do dalszych działań, zajrzyj także do wpisu o wiosennych porządkach w domu. Znajdziesz tam listę miejsc, które warto doprowadzić do ładu wraz z nadejściem tej promiennej pory roku.

Doradca ds. Prezentów
Udostępnij znajomym: