Triki i porady

Wiosenne porządki w zdjęciach – od czego zacząć?

16.03.2022 • Przeczytasz w 5 min.

Ostatnio każde wyjście z domu przyprawia mnie o szeroki uśmiech. Przechodzę obok trawników, które usłane są przebiśniegami, a gdzieniegdzie nieśmiało wystają małe główki krokusów. Wiosna coraz bliżej! To pora roku, która mobilizuje do solidnych porządków. Warto zaprowadzić je także w zdjęciach, bo – powiedzmy sobie otwarcie – z pewnością nagromadziło się ich całkiem sporo w telefonach i na komputerach. Jak przeprowadzić porządkowanie zdjęć?

Wiosenne porządki w zdjęciach


Byle tylko nie zwariować


Przeglądanie dziesiątek folderów w komputerze lub scrollowanie galerii zdjęć w smartfonie, by znaleźć ten jeden konkretny kadr może doprowadzić do szewskiej pasji. Znasz to uczucie?

Możesz zaoszczędzić wiele czasu i sporo nerwów, gdy zrobisz porządki w swoich fotograficznych zasobach. Jeśli lubisz robić wszystko samodzielnie, przedstawię Ci metodę porządkowania zdjęć krok po kroku. Jeśli preferujesz drogę na skróty, skorzystaj z polecanych przeze mnie aplikacji. Uchronisz swoje fotki od zapomnienia i wreszcie zaprowadzisz w nich porządek.


Jak uporządkować zdjęcia – krok pierwszy

Uporządkuj zdjęcia na wiosne


Być może przeraża Cię wizja segregowania setek kadrów, przerzucania ich do kolejnych folderów i żmudne podpisywanie każdego z nich. Prawdopodobnie dlatego stale przekładasz moment, w którym wreszcie zabierzesz się za tę pracę.

Krokiem, który rozpocznie Twoje działania, będzie ustalenie dokładnej daty. Z pewnością potrafisz oszacować, ile mniej więcej zajmie Ci porządkowanie dotychczasowych fotografii. W zależności od tego możesz przeznaczyć na to cały dzień, weekend, albo rozłożyć pracę na kilka etapów. Grunt to zacząć coś robić!


Szybkie segregowanie zdjęć – świetna opcja dla leniwych


Wiele osób preferuje błyskawiczne porządki w zdjęciach. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę ich zatrważającą ilość. Niekiedy archiwum fotek liczy tysiące zdjęć, które wykonano w ciągu ostatnich kilku lat. Jak szybko się z nimi rozprawić?
Z pomocą przychodzi program Namexif. Bazuje na informacjach dotyczących daty powstania zdjęć i taką też nadaje im nazwę. Chcesz mieć fotki poukładane chronologicznie według daty? Wykorzystaj ten program, a Twoje porządki w zdjęciach zajmą dosłownie chwilę.


Jak uporządkować zdjęcia na komputerze?


Katalogowanie zdjęć to czynność, na którą trzeba będzie przeznaczyć co najmniej kilka godzin. Oczywiście wszystko zależy od wielkości archiwum, jednak nie ulega wątpliwości, że segregowanie zdjęć do kolejnych folderów to dość mozolna praca.
Zacznij od utworzenia folderów w komputerze. Podziel je na lata, a w każdym z nich utwórz kolejne 12 folderów zgodnie z miesiącami. Teraz przed Tobą wielogodzinna zabawa, polegająca na przerzucaniu fotek do poszczególnych folderów.


Skarbnica prywatnych wspomnień

Wywołaj zdjęcia


Nie da się uniknąć faktu, że segregowanie zdjęć wywoła w Tobie serię zmiennych emocji. Zanim posegregujesz fotki, musisz je przecież przejrzeć. Zawartość niektórych plików wzruszy Cię do łez, innych rozbawi czy wywoła masę wspomnień. Porządkowanie zdjęć w telefonie lub na komputerze to dobry czas, by wywołać niektóre z nich z formie papierowej.


Pamiętasz rodzinne albumy zdjęć, które przeglądano zawsze przy okazji ważniejszych spotkań? Jestem zwolennikiem przywoływania wspomnień w rodzinnym gronie i od zawsze staram się podtrzymać tę tradycję przy każdej okazji. Może zdecydujesz się podjąć podobne kroki i utrwalić pamięć o wszystkim, co ważne wydarzyło się w Twojej rodzinie?


Podczas segregowania zdjęć najlepsze z nich skopiuj do osobnego foldera. Gotową partię fotografii wywołaj, a następnie włóż do albumu, nad którym będą pochylać się kiedyś przyszłe pokolenia. Chcesz zachować tradycyjną formę? Odbitki 10×15 na pewno spełnią swoje zadanie.

Segregowanie zdjęć – dalszy podział


Na etapie porządkowania zdjęć w komputerze wiele osób szybko przekonuje się, że w folderze z danego miesiąca mogą powstać kolejne podfoldery. Z pewnością doświadczysz tego w trakcie swojej pracy. Komunia święta córki w maju, rodzinna ceremonia chrztu w lipcu czy Twój branżowy sukces to chwile, których efektem są dziesiątki zdjęć. Utwórz kolejne foldery, by szybciej odnaleźć najważniejsze z nich.

Tak ważne dni zasługują na to, by utrwalić je w formie, do której będzie można wracać w dowolnej chwili. Pomysłem na zebranie ich w jednym miejscu jest fotoksiążka. Występuje w wielu formatach, a przy jej projekcie masz pełną dowolność. Wybierasz szablon, dodajesz fotki, wstawiasz własny tekst, ozdoby, ramki, a całość w pięknej oprawie przychodzi po kilku dniach na wskazany przez Ciebie adres.


Jak uporządkować zdjęcia w telefonie?

Uporządkuj zdjęcia w telefonie


Smartfony umożliwiają możliwość pstrykania nieograniczonej liczby fotek. Nie trzeba liczyć się z klatkami w kliszy, stąd później większość z nas zmaga się z fotograficznym bałaganem i telefonem przeładowanym kadrami. Wiesz już, jak uporządkować zdjęcia na dysku, teraz zajmijmy się tą kwestią w telefonie.

Przede wszystkim warto wyrobić sobie nawyk przeglądania zawartości galerii po każdej sesji. Kasowanie nieudanych zdjęć sprawi, że będziesz mieć później o wiele mniej pracy. Zalecam także, by na przykład co miesiąc zrzucać zdjęcia z telefonu na dysk komputera lub jakieś przenośne urządzenie.

Od dawna galerie zdjęć w smartfonach wyposażone są w łatwy system zarządzania. Fotki automatycznie katalogują się według daty. Użytkownik może też tworzyć foldery i wrzucać do nich kolejne zdjęcia. Problem z sortowaniem zdjęć rozwiążą też aplikacje, które dostępne są bezpłatnie w sklepie Google Play. Pamiętaj, że zdjęcia z telefonu możesz przerzucać też do wirtualnej chmury. Dzięki temu zachowasz je w razie straty lub uszkodzenia telefonu.

Zanim znów nabałaganisz


Pomyśl tylko, ile czasu i energii kosztowało Cię uporządkowanie setek zdjęć z ostatnich miesięcy czy lat. Nie dopuść do tego, by sytuacja się powtórzyła. Regularnie segreguj kadry, przyporządkowując je do właściwych folderów. Zaoszczędzisz mnóstwo pracy i czasu, który będzie można teraz spożytkować wraz z rodziną na czymś naprawdę przyjemnym. Na przykład na przeglądaniu najciekawszych odbitek :)

Doradca ds. Prezentów

Udostępnij znajomym: