InspiracjeTriki i porady

Wiosenne porządki w domu i… w zdjęciach

10.03.2023 • Przeczytasz w 5 min.

Powoli odchodzą mroźne poranki i deszczowe popołudnia. Lada chwila poczujesz na twarzy pierwszy powiew wiosny, a wraz z nim energię do podejmowania kolejnych wyzwań. Jeśli jednym z nich są wiosenne porządki, chętnie pomogę Ci nad nimi zapanować. Dzięki poniższym wskazówkom błyskawicznie tchniesz w swój dom wiosenny klimat. Do dzieła!

20230310093557_2.webp

Miej dobry plan

Dni stają się dłuższe, a do wnętrz wdziera się coraz więcej promieni słońca. To idealny czas na wiosenne porządki w domu. Zacznij od zmiany garderoby i pozbądź się grubych kurtek, które zimą chroniły Cię przed mrozem. Przygotuj odzież wierzchnią i lekkie obuwie dla siebie oraz pozostałych członków rodziny, a zimowe ciuchy umieść w szafie. Niech spokojnie czekają tam do przyszłych mrozów.

W przedpokoju zrobiło się jakoś więcej miejsca, prawda? Pora zakasać rękawy i przystąpić do gruntownego sprzątania. Dobra organizacja wymaga przemyślanego planu – a w tym pomoże Ci poniższa lista.

Akcja wiosenne sprzątanie na błysk

Nie ma znaczenia, od którego pomieszczenia zaczniesz porządki. Sugeruję jednak rozpocząć od miejsca, które wymaga zazwyczaj największej pracy.

W kuchni:

 • umyj szafki kuchenne w środku i na zewnątrz
 • posegreguj produkty spożywcze
 • dokładnie umyj glazurę
 • umyj lodówkę i piekarnik
 • wymyj zmywarkę – możesz użyć w tym celu dedykowanego płynu

W łazience natomiast:

 • uporządkuj kosmetyki
 • wyczyść szafki oraz fronty mebli łazienkowych
 • umyj pralkę (także bęben)
 • umyj glazurę oraz lustra

W pokojach:

 • odkurz wszystkie szafy i szafki
 • uporządkuj zawartość garderoby
 • wypierz tekstylia i tapicerkę meblową
 • odśwież kwiaty w donicach
 • wymyj kryształy oraz szkło

Wszystkie te pomieszczenia mają kilka wspólnych mianowników. W każdym z nich znajdują się okna, które należy umyć. Pranie dywanów, odkurzanie i mycie podłóg to również czynności, które należy wykonać w każdym z zakamarków mieszkania. Zwróć uwagę także na oprawy oświetleniowe. Są trudno dostępne i większość osób o nich zapomina, natomiast dla alergików mogą być prawdziwą zmorą.

Odświeżanie wnętrz – pora na nową aranżację

Sprzątanie po zimie bywa obowiązkową rutyną, jednak gdy już się ze wszystkim uporasz, przyjdzie czas na tę przyjemniejszą część. Zdecyduj się na drobne zmiany, które wywołają wielki efekt :) Zaaranżuj puste ściany zdjęciami swoich najbliższych. Obraz w ramie czy ClickPic to doskonały sposób na urozmaicenie wyglądu domowego wnętrza. Możesz stworzyć ze zdjęć efektowną galerię, która natchnie Cię nową energią każdego poranka. Umieść na lodówce stylowe fotomagnesy z wizerunkiem ukochanych osób. Niech taki akcent cieszy Twoje oko jeszcze przed śniadaniem.

20230310093557_3.webp

Porządki wiosenne w zdjęciach

Nigdzie nie gromadzi się tak wiele zaległości, jak w galerii smartfona lub na dysku komputera. Z drugiej strony – nic nie sprawia takiej przyjemności, co przeglądanie zdjęć i przywoływanie wspomnień. Ta pora roku to idealny czas na to, aby przeprowadzić wiosenne porządki w zdjęciach.

Poświęć popołudnie na dokładne zapoznanie się z galerią, w której zgromadziła się pokaźna liczba fotografii. Usuń te, które się powtarzają, mają słabą ostrość lub wyszły niekorzystnie. Uśmiechasz się do zdjęć w telefonie? To oznacza, że darzysz je sentymentem :) Wywołaj odbitki i stwórz kolekcję ulubionych kadrów. Nie wiesz, jak przechowywać dużą liczbę zdjęć? W Colorland otrzymasz gratis pudełko prezentowe, które pomieści 100 lub 300 wyjątkowych zdjęć. Stylowy kartonik zawiera przekładki, dzięki którym w Twoich kadrach wreszcie zapanuje porządek. A to nie wszystko, z poniższym kodem odbitki 10x15 kupisz o 10% taniej. Nie czekaj i wywołaj wspomnienia na wiosnę na colorland.pl lub z apką ColorlandGO!

Odbitki

10x15

BLOGODBITKI10
10 %
data ważności kodu:
30.04.2023 r.

20230310094539_fun4213.webp

Zachowaj wspomnienia na dłużej

Spośród wachlarza zdjęć zawsze można wyłonić kilkanaście kadrów, które zachwycają pięknem i wywołują ogrom emocji. Odłóż na później wiosenne porządki w szafie i zadbaj o trwałość wspomnień. Co powiesz na kieszonkowy Sharebook lub ponadczasową i elegancką fotoksiążkę? Dzięki nim będziesz mieć to, co najcenniejsze zawsze pod ręką, w dodatku z możliwością dzielenia się tym z osobami, które kochasz.

20230310093557_1.webp

Sposób na wiosenne porządki w domu

Przyjęło się, że obowiązek porządkowania domu po zimie spoczywa na kobiecie. A może zaangażować do pracy pomocników, z którymi wszystko pójdzie szybciej? Niektórzy być może przyjmą tę propozycję z lekką niechęcią, ale z pewnością wkrótce dołączą do grona pozostałych z uśmiechem na twarzy.

Rozdziel obowiązki tak, by były dopasowane do możliwości każdego z domowników. Mąż może zająć się porządkowaniem szafek umieszczonych wyżej, dzieci bez problemu poradzą sobie ze ścieraniem kurzu oraz myciem podłóg. Każde z nich może ponadto uporządkować ubrania we własnym zakresie, odkładając na bok zużytą bądź zbyt małą odzież. Niepotrzebne rzeczy, a także akcesoria czy zabawki możesz sprzedać lub oddać osobom potrzebującym. Dobro wraca!

Jak zaplanować wiosenne porządki?

Kwestie organizacyjne zostały już omówione, lecz pozostaje jeszcze wybrać idealny dzień na sprzątanie mieszkania. Jeśli wszystkie prace odbywają się wewnątrz, możesz przeznaczyć na porządki deszczowy dzień. Dodatkowe prace w ogrodzie oraz na tarasie niech odbywają w nieco przyjemniejszej aurze, a wysiłek całej rodziny można zwieńczyć na przykład wspólnym biesiadowaniem przy grillu. Perspektywa porządków wygląda teraz o wiele lepiej!

Bez tego nie zaczynaj sprzątać mieszkania

Żadna wiosenna akcja porządkowa nie może odbyć się bez zestawu sprzętów gospodarczych i dedykowanych środków sprzątających. Od czego zacząć wiosenne porządki w domu? Od wprawienia się w dobry nastrój! Włącz ulubioną muzykę i zaparz aromatyczną kawę, dodaj do tego kilka śmiesznych ruchów z miotełką do kurzu i z uśmiechem na twarzy przystąp do pracy.

A gdy wszystko już będzie świecić, łącznie ze słońcem na niebie, ozdób ściany mieszkania ukochanymi zdjęciami i wybierz się do sklepu po świeże kwiaty. Kolorowe bukiety ożywią każde wnętrze i sprawią, że nie będziesz mogła doczekać się wiosennego przebudzenia. Jak widzisz, sezonowe porządki nie muszą być nudnym obowiązkiem – wystarczy zaangażować kilka osób, by sprawnie uporać się z zadaniami i przygotować na nadejście wiosny.

Doradca ds. Prezentów
Udostępnij znajomym: