InspiracjeTriki i porady

Przepis na udane zdjęcia z wakacji

05.07.2017 • Przeczytasz w 2 min.

Nadeszło upragnione lato. To czas urlopów, wypoczynku i dobrej zabawy. Większość z Was z pewnością wakacje ma już zaplanowane. Każde oczywiście trzeba należycie sfotografować…

Zapraszamy do przeczytania artykułu o sztuce robienia zdjęć. Dowiesz się m.in. na co zwrócić uwagę przy kadrowaniu oraz jak uzyskać ciekawszą perspektywę.

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z fotografowaniem najczęściej skupiają się tylko na naciśnięciu spustu migawki. Jeśli Tobie też zdarza się robić to mechanicznie, bez uczucia, to koniecznie musisz zmienić swoje przyzwyczajenia.

KOMPOZYCJA

Najczęściej wykorzystywaną kompozycją przy robieniu zdjęć jest układ centralny. Fotografowana osoba, zabytek, kwiatek, czy inny punkt są ustawiane na samym środku klatki. Nie jest to oczywiście kardynalny błąd, jednakże taki układ potrafi nudzić i nie do końca oddaje emocje, które chcemy pokazać na zdjęciu. Ciekawy efekt można osiągnąć poprzez umieszczenie głównego obiektu nieco bliżej któregoś brzegu kadru (lewo/prawo). Zdjęcie nabierze dynamiki i nie będzie monotonne.

Kadrowanie centralne najbardziej sprawdza się przy portretach, kiedy chcemy skupić całą uwagę na fotografowanej osobie, nie zaś na otoczeniu.
Kadrowanie centralne - portret Fot. Kadrowanie centralne - portret

Kompozycja boczna Fot. Obiekt bliżej brzegu kadru
 

WYPEŁNIENIE KADRU

Zdjęcia pamiątkowe mają za zadanie przywoływać miłe wspomnienia, dokumentować ważne wydarzenia, dlatego ważne jest aby główny obiekt wypełniał kadr. Nie jest to trudne, nawet gdy chcemy zmieścić w kadrze pojedynczą osobę i duży obiekt jednocześnie. Dobrze jest wybrać takie miejsce, z którego widać całą atrakcję turystyczną, zaś fotografowaną osobę ustawić blisko aparatu. Przed naciśnięciem spustu migawki warto też skorzystać z funkcji zoom, aby sprawdzić, jak dane ujęcie może wyglądać w większym zbliżeniu.
Udane zdjęcia z wakacji - pełny kadrFot. Wypełnienie kadru
 

INNY PUNKT WIDZENIA

Dobrym sposobem na poprawienie kompozycji jest znalezienie najlepszego punktu widzenia. Przed zrobieniem zdjęcia zbliż się do fotografowanego obiektu, oddal, zrób kilka kroków w bok… Zobaczysz, że zdjęcie może nabrać zupełnie innego wyrazu niż mogłeś się spodziewać. Ciekawie prezentują się również zdjęcia robione z różnych wysokości: z góry (tzw. ptasia perspektywa), z poziomu wzroku i z dołu (tzw. żabia perspektywa).
Ptasia perspektywa - zdjęcie z góry Fot. Ptasia perspektywa

Udane zdjęcia z wakacji - żabia perspektywaFot. Żabia perspektywa


Jak widać, niewiele trzeba aby uatrakcyjnić zwykłą fotkę z wakacji. A co warto zrobić po powrocie z wakacji? Należy koniecznie utrwalić najpiękniejsze wspomnienia w spersonalizowanej fotoksiążce z własnymi zdjęciami!

 

Justyna, Colorland

Udostępnij znajomym: