InspiracjeTriki i porady

Prezenty od Zajączka. Tradycja czy nowy zwyczaj?

06.04.2017 • Przeczytasz w 1 min.

Co kraj to obyczaj! To słynne powiedzenie świetnie pasuje do charakteru tradycji wręczania prezentów wielkanocnych. Skąd wziął się ten zwyczaj i na czym polega? Zsięgnęliśmy wiedzy u samego Zajączka Wielkanocnego i już wszystko wiemy!

Zwyczaj przywędrował do nas z Niemiec. Dlatego to właśnie mieszkańcy Śląska i Wielkopolski, jako sąsiedzi, obchodzą ten zwyczaj najhuczniej.
 

Prezenty wielkanocne - Colorland.pl
Źródło: www.countryliving.com


Prezenty wielkanocne są wręczane przez Zajączka Wielkanocnego, ale oczywiście nie bezpośrednio… Zajączek sprytnie chowa upominki w różnych miejscach w domu, ogrodzie, a domownicy mają za zadanie je odnaleźć. W zabawie oczywiście najczęściej uczestniczą dzieci, ale nie tylko ;) Dorosłym również przynosi wiele radości taki rodzaj rozrywki w wielkanocny poranek.

Z tym zwyczajem bezpośrednio wiąże się inna, podobna tradycja - szukania jajek w Wielkanoc. W krajach zachodnich, a od kilku lat również w Polsce, zanim rodzina zasiądzie do wielkanocnego śniadania, dzieci ruszają na poszukiwania jajek, które zostały ukryte nocą przez Zajączka Wielkanocnego. Niegdyś były to zwykłe kurze jaja, dziś są to często jajka lub zajączki z czekolady - takich frykasów dzieci chętniej szukają ;)

We Francji zabawa jest jeszcze ciekawsza… Jajka są chowane w parkach miejskich i w poszukiwania bawią się całe rodziny, podczas wielkanocnych spacerów. Zacny zwyczaj :)


Prezenty wielkanocne - colorland.pl
 

A co warto wręczać bliskim na Wielkanoc? Odpowiedź jest bardzo prosta... nic tak nie ucieszy, jak personalizowane fotoksiążki ;) Przebić je mogą jedynie słodycze! A w Colorland mamy co niemiara nowych szablonów, więc zapraszamy do projektowania.


Ewa, Colorland

Udostępnij znajomym: