InspiracjeTriki i porady

Ponadczasowy urok czarno-białych zdjęć

25.10.2017 • Przeczytasz w 3 min.

Czarno-białe zdjęcia są doceniane zarówno przez twórców sztuki, jak i jej odbiorców. Są wyznacznikiem klasy i kultury fotografowania. Można wręcz stwierdzić, że czarno-białe zdjęcia są odrębną kategorią sztuki fotografowania.

Z SENTYMENTU DO STAROCI

Mamy w sobie sentyment do rzeczy starych. Zamiłowanie i szacunek do dorobku kulturalnego, do antyków i tradycyjnych technik. Można to zauważyć w odniesieniu do niemal każdego obszaru życia - meble antyczne są obecnie najcenniejszymi i najdroższymi meblami na rynku, płyty winylowe wracają do łask - coraz więcej wydawców wraca do tej technologii, stara ręcznie robiona biżuteria posiada ogromną rzeszę miłośników… Podobny sentyment i szacunek wywołują w nas stare czarno-białe fotografie. Niegdyś były jedyną dostępną technologią, dziś dostrzegamy ich piękno jako wyjątkowość. Moda? Moda przecież przemija, a czarno-białe zdjęcia przetrwały próbę czasu.
czarno-biały gramofon - colorland

ZA CO KOCHAMY CZARNO-BIAŁE ZDJĘCIA?

Fotografie monochromatyczne wydobywają głębię kadru, pozwalają zauważyć elementy, których nie dostrzeżemy na kolorowym zdjęciu. Kolory, choć są piękne, zacierają nam kontrast, linie i faktury. Zwróć uwagę na zdjęcie molo - jak mocno jest zarysowany horyzont i jak pięknie podkreślona jest symetria linii. Zobacz, jak wyraziście zarysowuje się drzewo na tle nieba - na drugim zdjęciu. Jak wyraźnie widać strukturę ludzkiego oka na trzecim zdjęciu. Oraz jaki fascynujący wzór na niebie tworzą gałęzie drzew w kolejnym zdjęciu… Czy na pewno zobaczyłbyś te elementy na kolorowej fotografii? Twoją uwagę z pewnością rozproszyłaby kolorystyka.
czarno-białe molo - colorland
czarno-białe drzewo - colorland
czarno-białe oko - colorland
czarno-białe drzewa - colorland

CZERŃ I BIEL MAJĄ SWOJE WYMAGANIA

Często można spotkać się z opinią, że czarno-białe zdjęcia potrafią ukryć niedoskonałości fotografii i “podciągnąć” nieudane kadry. Nic bardziej mylnego. Czarno-białe zdjęcia, podobnie jak kolorowe, są bardzo wymagające pod względem oświetlenia, nie uratują błędnie wykonanego zdjęcia i nieciekawej kompozycji.
czarno-biały obiektyw

JAK ZROBIĆ DOBRE CZARNO-BIAŁE ZDJĘCIE?

Nie korzystaj z domyślnych funkcji aparatu. Opcja “czarno-białe”, dostępna w aparacie fotograficznym, jest niedoskonałym narzędziem i efekt będzie dość płaski. Znacznie lepszy efekt osiągniesz wykorzystując do obróbki zdjęcia odpowiednie programy graficzne.

Koniecznie zadbaj o dobre oświetlenie podczas fotografowania. Tylko wtedy osiągniesz odpowiedni kontrast i unikniesz ziarnistości.

Nie na siłę. Nie każde zdjęcie może być wywołane w czerni i bieli. Jeśli w kadrze to właśnie kolor gra główną rolę, nie pozbawiajmy go barw, zdjęcie straci cały sens i urok. Zobaczcie poniższy przykład. Czy zdjęcie czerwonych ust w szarościach jest tak samo piękne?
czerwone usta - colorland
czarno białe usta - colorland

Jeśli zauroczyły Cię zaprezentowane fotografie, pobierz je poniżej w dużych rozdzielczościach - będziesz mógł je wywołać i umieścić w ramkach lub stworzyć fotoksiążkę z pięknymi czarno-białymi inspiracjami.
 

Ewa, Colorland

Udostępnij znajomym: