InspiracjeTriki i porady

“Niedziela u matki”

24.05.2017 • Przeczytasz w 2 min.

Świętujemy Dzień Matki! Ale nie od dziś, zwyczaj ten ma swoją historię i przybiera przeróżne formy. Przeczytajcie, jak świętują mamy w innych krajach oraz jak celebrowano Dzień Matki dawno dawno temu.

Zaciekawił Was ten zagadkowy tytuł? Taką nazwę nosiło niegdyś święto, które dziś nazywamy Dniem Matki. Niegdyś, czyli wieki temu. Celebracja tej uroczystości polegała wówczas na złożeniu wizyty w katedrze oraz wręczeniu matkom kwiatów i słodyczy. Jak przy każdej innej okazji, liczne podarki i kwiaty składano też w kościołach. I wiecie co? Dzień Matki był wtedy wolny od pracy :) i nie tylko dla mam!

Zwyczaj ten przetrwał do XIX wieku. Ponownie przypomnieliśmy sobie o nim po drugiej wojnie światowej, ale już w nieco innej formie - bliższej tej naszej współczesnej - bez kościołów, a z tradycyjnymi prezentami.
Dzień Matki - ciekawostki

CIEKAWE ZWYCZAJE ZE ŚWIATA

W wielu krajach Dzień Matki obchodzony jest razem z Międzynarodowym Dniem Kobiet 8 marca. Dobrze, że nie w Polsce - wiadomo, że prezenty się wtedy łączą :)

Ciekawy zwyczaj można zobaczyć we Włoszech. Dzieci pieką wtedy dla mam ciasta w kształcie serc. Urocze!

Nieco bardziej osobliwie świętuje się w Jugosławii… Tam dzieci urządzają mamom “łóżkowe więzienie”. Nie wypuszczają mamy z łóżka, dopóki nie dostaną słodyczy. Swoją drogą, ciekawi jesteśmy, jak fizycznie dzieci są w stanie zatrzymać mamę w łóżku :) W zamian za otrzymanie słodyczy, dzieci przez cały dzień wyręczają mamę w obowiązkach domowych, aby ta mogła odpocząć.

W Stanach Zjednoczonych natomiast, od 1914 r. Dzień Matki jest świętem narodowym.
Dzień Matki. Colorland.

A u nas? My dziękujemy swoim mamom za trud wychowania i poświęcenie, składamy serdeczne życzenia z drobnym upominkiem w ręce. Świętujemy skromnie, lecz szczerze. Wszystkiego najlepszego, mamo!Ewa, Colorland

 

Udostępnij znajomym: