InspiracjeTriki i porady

Kiedy należy ubrać choinkę?

15.12.2017 • Przeczytasz w 3 min.

Choinka stanowi nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia. To właśnie pod nią znajdujemy prezenty od naszych bliskich. Pomimo tego, że tradycja ubierania świątecznego drzewka sięga aż XVIII wieku wciąż zadajemy sobie pytanie: kiedy powinno się ubierać choinkę? Jaki termin nakazuje tradycja? Czy istnieją sztywne zasady związane z przystrojeniem świątecznego drzewka? Poniżej postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości! 

choinka niebieska

Źródło: www.ultimatehomeideas.com
 

Kiedy ubiera się choinkę?

 
Czy istnieją stałe zasady, które wyznaczają termin ubioru choinki? Zgodnie z tradycją drzewko powinno ubierać się w przededniu Bożego Narodzenia. To wtedy uspokaja się przedświąteczna gorączka a zaczyna świętowanie. Z tą chwilą w domu staje pięknie przystrojona choinka, która inauguruje magiczny czas Świąt.


Ubieranie choinki tylko w Wigilię?


Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która wskazywałaby konkretną datę – oczywiście najwięksi tradycjonaliści pozostaną wierni zwyczajowi ubioru choinki tylko 24 grudnia, natomiast inni mogą wprowadzić klimat świąt do swoich domów już na początku grudnia. Nie ma w tym nic dziwnego - klimat świąteczny jest naprawdę czarujący - choinka ubrana kilka tygodni wcześniej jest równie piękna i czarująca! Opcję wcześniejszego ubioru świątecznego drzewka coraz częściej wybierają rodzice, których dzieci nie mogą doczekać się momentu przystrajania – dla wielu rodzin jest to wyjątkowy rytuał. Wielu z nas decyduje się też na wcześniejszy zakup choinki ze względów finansowych – drzewko jest o wiele tańsze, jeżeli kupimy je wcześniej niż w ostatnim tygodniu przed Świętami. Jak widzisz, nie ma więc dobrej odpowiedzi na to, kiedy powinniśmy ubrać choinkę.


Jedno jest pewne - aby prawdziwie poczuć świąteczny czas, choinka powinna stanąć w honorowym miejscu Twojego domu, termin kiedy to się stanie zależy tylko i wyłącznie od Ciebie! 

choinka czerwona

Źródło: www.christmas.365greetings.com
 

Dlaczego ubieramy choinkę? 


Jak już doskonale wiesz – nie ma reguły zgodnie z którą musimy ubrać nasze drzewko w określonym terminie. Jednak skąd wywodzi się ta tradycja? W Europie zwyczaj ten został zainicjowany w Niemczech, do Polski przywędrował dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Na samym początku choinki były ubierane jedynie w domach arystokracji, dopiero w okresie międzywojennym zwyczaj ten zagościł niemal w każdej polskiej rodzinie.

 
Jakie ozdoby najczęściej trafiają na nasze choinki? Tutaj ponownie duży wpływ na wygląd naszego drzewka ma tradycja, jak i preferencje rodziny. W niektórych domach przyozdabiane jest ono ozdobami z papieru, słodyczami, czy owocami, natomiast w innych są to bombki, lampki i kolorowe łańcuchy. Niektóre rodziny posiadają również ozdoby, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. 


Jeżeli chcesz, by Twoja choinka była unikalna – ubierz ją w wspomnienia! Wywołaj zdjęcia w dowolnym formacie i zawieś je na swojej choince! W tej roli świetnie sprawdzą się Memorki lub odbitki w formacie 10x15 cm. Jeżeli jednak wolisz przyozdobić ją w bardziej tradycyjny sposób zadbaj o to, by prezenty, które się pod nią znajdą, były jak najbardziej wyjątkowe – wspólne chwile uwiecznione w formie fotoksiążki, fotokalendarza czy Starbooka – wybór należy do Ciebie! 

choinka kolorowa

Źródło: www.dishfunctionaldesigns.blogspot.com
 

U nas w Colorland również panuje świąteczny klimat, zobacz naszą oryginalną choinkę :)

Choinka z fotoksiążek 


Doradca ds. Prezentów

Udostępnij znajomym: