InspiracjeTriki i porady

Jak zachować noworoczne postanowienia? Zacznij od podsumowania roku!

16.02.2024 • Przeczytasz w 4 min.

Pierwszy miesiąc nowego roku już za nami! Udało Ci się zrealizować któreś z noworocznych postanowień? Być może realizacja wyznaczonych celów idzie Ci nieco opornie, ale nigdy nie jest zbyt późno, by nabrać wiatru w żagle. Zrób własne podsumowanie roku i zyskaj motywację do działania.

Efekt kuli śnieżnej

Czy obiło Ci się o uszy powyższe pojęcie? Niewielka śnieżka tocząca się stromym zboczem z każdym metrem nabiera rozpędu i rośnie w siłę, zbierając z powierzchni kolejne warstwy śniegu. Termin stosowany jest metaforycznie i oznacza właśnie energię niezbędną do kolejnych działań. Karnet na siłownię stracił już ważność, a Tobie nie udało się złapać sportowego bakcyla? Masz wrażenie, że życie wciąż kładzie Ci pod nogi kolejne kłody? A do tego ta pogoda. Wszystko jest na „nie”! Kiedy brakuje Ci motywacji, rozpraw się z tym, co leży Ci na sercu. Raz na zawsze. Twoimi pomocnikami w tym procesie będą zdjęcia, z którymi uporządkujesz swoją codzienność.

Podsumuj rok zdjęciami

Masz jeszcze szansę, by zacząć wszystko od początku. Luty to wciąż pierwszy kwartał roku, co dla Ciebie oznacza mnóstwo czasu na realizację postanowień. Zaplanuj podsumowanie roku 2023 i przekonaj się, ile sił drzemie w Twoim ciele i umyśle. Wybierz najciekawsze zdjęcia, które układają się w spektakularny festiwal pięknych chwil i sukcesów, a następnie ułóż z nich historię w wyjątkowej oprawie.

20240216091459_2.webp

Jak zrobić podsumowanie roku?

Streścić cały rok serią zdjęć – to brzmi jak wyzwanie. Moja podpowiedź będzie dla Ciebie sporym ułatwieniem i już na starcie wywoła uczucie ulgi. Jeśli zamierzasz zrobić fotograficzne podsumowanie roku, Twoją pierwszą myślą powinna być fotoksiążka. Łatwo ją zaprojektować, a jeszcze łatwiej napisać w niej historię zdjęciami. Przekonaj się, że to produkt genialny w swojej prostocie! Podsumowanie roku w fotoksiążce rozpocznij wyborem jednego z poniższych szablonów:

  • minimalistyczny styl – akcenty graficzne ograniczono maksymalnie, by stworzyć jak najwięcej przestrzeni dla Twoich wspomnień. Podział na miesiące pozwoli osadzić fotografie chronologicznie, tworząc przejrzystą historię,
  • yearbook podsumowanie roku – co przyniósł poprzedni rok? Co dobrego udało Ci się zrobić lub osiągnąć? Szablon tego yearbooka jest prosty i elegancki, a Twoje zdjęcia będą w nim zawsze na pierwszym planie.

Jak wybrać zdjęcia do fotoksiążki?

Podsumowanie roku wymaga czasu, jeśli chcesz go dokonać rzetelnie. Przede wszystkim zarezerwuj sobie wolne popołudnie i znajdź jakiś zaciszny kącik. Nie wybieraj naprędce fotek tylko dlatego, że są ładne. Skup się na wspomnieniach, które wywołuje każdy kadr, i wybierz te, które najbardziej Cię poruszają.

20240216091459_3.webp

Oczywiście kwestia jakości jest równie istotna. Być może jak większość gromadzisz zdjęcia z całego roku na swoim smartfonie. Jeśli ich liczba skutecznie zniechęca Cię do wybrania najważniejszych kadrów, skorzystaj z ustawień telefonu i posegreguj fotki według miesięcy. Teraz zdecydowanie szybciej przeprowadzisz selekcję.

Celuj w zdjęcia wykonane w wysokiej rozdzielczości. Odrzuć te, które są źle wykadrowane, rozmazane lub prześwietlone. W fotoksiążkach i yearbookach możesz rozciągnąć zdjęcie niemal na całą powierzchnię strony. Jeśli więc chcesz, aby szczegóły były wyraźne, a kolory nasycone, zdecyduj się na zdjęcia, które znalazłyby się w Twojej osobistej ścisłej TOPce.

Podsumowanie roku – przykłady

Masz już zdjęcia i wybrany szablon. Co dalej? Projektowanie to najbardziej kreatywna część. Przynosi satysfakcję, ale i wachlarz wspomnień. Niejednokrotnie zatrzymasz się przy zdjęciach na dłużej, by wzruszyć się chwilami z przeszłości.

Podsumowanie roku w fotoksiążce możesz wykonać na wiele sposobów. Układanie zdjęć według kolejności wydarzeń jest najbardziej popularne, ale przecież zawsze możesz iść pod prąd i przygotować całość w typowym dla siebie stylu. Na tę okoliczność zespół Colorland przygotował dla Ciebie szereg graficznych dodatków, których możesz użyć w swoim projekcie. Oprócz klipartów (czyli cyfrowych naklejek) masz do dyspozycji ramki i maski, a także tekst, który dodatkowo ubarwi fotograficzną opowieść.

Baw się formą i modyfikuj szablon, aby jeszcze lepiej go dostosować do swoich preferencji. Możesz zmieniać układ zdjęć, położenie tekstu czy naklejek. Efekt zależy wyłącznie od Ciebie! Dlaczego warto robić podsumowanie roku?

W Twoim życiu tak wiele się dzieje, że łatwo zgubić to, co najważniejsze. Na szczęście najpiękniejsze chwile masz utrwalone w kadrach i to one przypominają Ci o tym, co przyjemnego Cię spotkało w ostatnich miesiącach.

[20240216091459_4.webp

Podsumowanie roku pozwoli Ci spojrzeć na miniony rok z pewnej perspektywy. Zbiór fotografii „w pigułce” uświadomi Ci, że ciężką pracą udało Ci się zapracować na sukcesy. Ponadto łatwiej dostrzeżesz także to, co istotne. Rodzina, pasja, praca? Wyeksponuj wątki, które poruszają Twoje serce, a będziesz wiedzieć, o co zadbać jeszcze lepiej w tym roku.

Osobista pamiątka na lata

Kadry utrwalone w fotoksiążce mogą być świetnym pomysłem na gromadzenie wspomnień. Jeśli zdecydujesz się każdego roku robić takie podsumowanie, po kilku latach zbierze się imponująca kolekcja. Z każdym kolejnym rokiem będzie nabierać coraz większej wartości, pozwalając Ci docenić piękno dawnych chwil.

Czas ucieka tak szybko! A wraz z nim cenne wspomnienia. Jak to dobrze, że dziś każdy ma możliwość złapać dowolny moment swojego życia w kadr. Dzięki zdjęciom o wiele łatwiej będzie Ci dotrzymać noworoczne postanowienia. Wystarczy zajrzeć do fotoksiążki, by przekonać się o swoich możliwościach.

Nigdy nie wątp w to, że możesz osiągnąć swój cel, nawet gdy wydaje się bardzo odległy. Czas i tak upłynie, więc nie zmarnuj ani sekundy! Zdjęcia i cele znakomicie idą w parze – te pierwsze świetnie motywują do realizacji tych drugich. Wciąż jeszcze masz czas, by spełnić swoje postanowienia. Zacznij już dziś barwną i trwałą fotoksiążką.

Doradca ds. Prezentów
Udostępnij znajomym: