InspiracjeTriki i porady

Jak robić zdjęcia pod wodą – sprawdź najlepsze tricki!

18.10.2023 • Przeczytasz w 5 min.

Uwielbiasz robić zdjęcia i marzysz, aby spróbować czegoś nowego? Na naukę nigdy nie jest za późno! A teraz dla wielu osób jest idealny moment na to, by zdobyć nowe umiejętności. Przełom września i października to czas odpoczynku dla tych, którzy nie mieli okazji wziąć urlopu w wakacje. Zanurz się więc w ciepłych prądach odległego morza, a przy okazji naucz się robić zdjęcia pod wodą. Zdradzę Ci najlepsze tricki na efektowne fotki!

zdjecie zrobione pod woda

Czym robić zdjęcia pod wodą?

Okazuje się, że współcześni amatorzy fotografii mają teraz całkiem spory wybór, jeśli chodzi o sprzęt. W sprzedaży znajdziesz mnóstwo wysokiej jakości aparatów, które są wodoszczelne i mają dodatkowe wzmocnienia, dzięki czemu możesz skupić się wyłącznie na chwytaniu najlepszych kadrów. Wybierz model o jasnej przesłonie, co ułatwi Ci wykonywanie zdjęć w ciemniejszych miejscach. Możesz również pomyśleć o zakupie szerokiego obiektywu, co pozwoli uchwycić w kadrze więcej szczegółów. Jeśli jednak nie planujesz się związać z fotografią zawodowo, inwestycja w taki sprzęt będzie zbędna.

Na szczęście są alternatywy. :) Jedną z nich jest kamerka sportowa, która jest dużo tańsza niż wspomniany wyżej aparat. Korzystają z niej nie tylko kierowcy, ale i miłośnicy sportów ekstremalnych, tacy jak snowboardziści czy narciarze. Łatwo się domyślić, że taki sprzęt musi być nie tylko wodoszczelny, ale i odporny na wstrząsy czy uszkodzenia. Z kamerką wykonasz dobrej jakości odbitki czy ciekawe i oryginalne fotopamiątki, takie jak Memorki.

Czy telefonem można robić zdjęcia pod wodą?

Taką opcję oferuje wiele współczesnych modeli smartfonów. Upewnij się jednak, że możesz bezpiecznie zanurzyć telefon pod taflą, bez obaw o uszkodzenia. W przeciwnym razie kontakt elektroniki z cieczą może zakończyć się niemałym wydatkiem.

Eksperci zalecają, aby nie zanurzać telefonu na głębokość większą niż 1 metr. Jeśli model Twojego smartfona nie jest wodoodporny, możesz zakupić dedykowane etui, które pozwoli Ci na pstrykanie rewelacyjnych fotek w lazurowym morzu. Podwodna sesja jest marzeniem wielu fotografów, a efekty w postaci wdzięcznych kadrów są najlepszym wynagrodzeniem wodnych zmagań. Najciekawsze ujęcia możesz wyeksponować w domowej przestrzeni – fotoplakat lub fotoobraz na płótnie idealnie sprawdzą się w roli nośników wyjątkowych wspomnień.

fotoobraz ze zdjeciem robiony pod woda wiszacy na scianie

Obiektyw do zdjęć makro

Zdjęcia pod wodą możesz wykonywać niemal w każdym akwenie, ale jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tą techniką, doradzam pobliski basen. Panują tam bardzo dobre warunki oświetleniowe, woda jest na ogół stojąca i nie jest zbyt głęboko. To doskonałe miejsce na pstrykanie pierwszych podwodnych fotek.

Moim trickiem nr 1. jest obiektyw makro. Możesz go dokupić zarówno do swojego aparatu, jak i smartfona. Taki gadżet pozwoli na uzyskanie zdjęć, w których wszystkie szczegóły są maksymalnie wyeksponowane i wyraźne. Dzięki temu zrobisz idealne zdjęcie dziecka wśród podwodnych bąbelków, a także utrwalisz własny wizerunek w odbiciu gogli drugiej osoby. Obiektyw makro pozwala na odkrywanie nowego oblicza fotografii, gwarantując świetną zabawę. Wybierz odpowiednią porę dnia

Bez względu na to, jaki akwen będzie celem fotograficznej sesji, postaraj się robić zdjęcia rano lub po południu. Promienie słońca wpadają wówczas do wody pod ostrym kątem, co pozwala na wykonywanie bardzo efektownych ujęć, szczególnie gdy skupiasz się na fotografowaniu roślin. Światło ma ciepłą barwę, a rozproszone przez wodę będzie znakomitym tłem dla Twojego obiektu.

Jak robić zdjęcia w wodzie – przepis na ciekawy kadr

Nie jest łatwo zrobić perfekcyjne zdjęcie na otwartej przestrzeni wodnej. Nawet niewielkie fale mogą zachwiać Twoją równowagę, co przekreśli szanse na ciekawą fotografię. Stań w stabilnym rozkroku, a jeśli jesteś tuż przy brzegu, możesz usiąść lub uklęknąć. Aparat do zdjęć pod wodą wydaje się lżejszy, ale niech nie zmyli Cię ten fakt. Zachowaj czujność, aby nie stracić wartościowego sprzętu.

Doradzam trick na ciekawy kadr – zdjęcie 50/50. To fotografia, na której połowa kadru znajduje się pod wodą, a druga połowa na jej powierzchni. Taki efekt najłatwiej uzyskasz w miejscu, gdzie woda nie jest rozkołysana. Wybierz jezioro lub basen i zacznij pierwsze próby. Pamiętaj, aby część obiektywu, która wystaje ponad poziomem wody, była idealnie czysta. Dopilnuj, by nie znalazły się na niej krople wody lub wodny osad.

kobieta nurkujaca pod woda

Korzystaj z opcji zdjęć seryjnych

Jak robić zdjęcia pod wodą? Najlepiej w trybie BURST. :) To opcja, z pomocą której wykonasz serię kadrów, by spośród wielu wybrać te najlepsze. Z takiego rozwiązania możesz korzystać w każdych warunkach – zarówno na basenie, jak i na brzegu wzburzonego morza. Dobra wiadomość jest taka, że używając tego trybu nie musisz szczególnie polegać na swoich umiejętnościach. Potraktuj to raczej jako formę eksperymentu, a następnie sprawdź tego efekty.

Wyczuj światło

Co prawda wspomniałem już o tym, kiedy światło słoneczne będzie sprzyjać Twoim kadrom, lecz wróćmy jeszcze na chwilę do tematu. Wykonywanie zdjęć pod wodą jest dość wymagającym zajęciem, bo bardzo dużo zależy od światła. Staraj się maksymalnie zbliżyć do fotografowanego obiektu. Musisz wiedzieć, że światło pod powierzchnią wody zmienia swoje właściwości i zniekształca obraz. Żółw czy nawet muszla na dnie morza będą pozbawione nasycenia, jeśli zdjęcie wykonasz z dalszej odległości. Zależy Ci na kontraście i idealnej ostrości? Podpłyń możliwie jak najbliżej, by zacząć utrwalać lepsze kadry.

Drobne niedoskonałości – niewielki problem

Jak robić zdjęcia pod wodą telefonem lub aparatem, aby wychodziły idealne? Nie ma na to idealnego przepisu, ale na szczęście są programy i aplikacje, które pomogą wyciągnąć z Twoich kadrów to, co najlepsze. Photoshop, Lightroom czy Snapseed usuną niechciane krople wody z kadru, a także poprawią kontrast, jasność czy odcień. Wiele aplikacji do obróbki zdjęć jest darmowych, co oznacza, że możesz bawić się gotowymi kadrami, uzyskując naprawdę zadowalające efekty. Przygotuj się więc na zupełnie nową przygodę i w pełni wykorzystaj swój fotograficzny potencjał, a przekonasz się, że nawet jako amator możesz samodzielnie wykonać świetne zdjęcia pod wodą.

Doradca ds. Prezentów
Udostępnij znajomym: