InspiracjeTriki i porady

Jak robić dobre zdjęcia w podróży? Oto 8 dobrych rad

27.07.2023 • Przeczytasz w 4 min.

Na pewno zgodzisz się ze mną, że żaden wyjazd nie może się obejść bez robienia zdjęć. Fotografujesz znane obiekty, urzekające krajobrazy, siebie, rodzinę i ciekawe sytuacje. Po powrocie do domu okazuje się, że mnóstwo kadrów nie spełnia Twoich oczekiwań, bo są: poruszone, niewyraźne lub źle wykadrowane. Oto 8 dobrych rad, aby fotografowanie w podróży było czystą przyjemnością.

Nastaw budzik

Słynna fontanna Di Trevi we Włoszech czy praski Most Karola są wiecznie oblegane przez turystów. Możesz przechytrzyć system, nastawiając budzik na wczesną porę. Zdaję sobie sprawę, że podróżowanie kojarzy się głównie z wypoczynkiem, ale jeśli chcesz mieć dobre zdjęcia z wakacji, warto się poświęcić. Godzina 6 rano to optymalna pora na fotografowanie znanych obiektów. Tylko wówczas masz szansę na fantastyczne selfie bez osób trzecich w kadrze.

rodzinne zdjecie z wakacji

Spiesz się powoli

Jednym ze sprawdzonych tricków na wymarzony urlop jest sporządzenie listy wszystkich obiektów, które chcesz odwiedzić. Jeśli jest ich dużo, pośpiech jest wskazany. Jak ustawić aparat do zdjęć w ruchu? Jeśli nie korzystasz z dedykowanej opcji i preferujesz ustawienia manualne, kluczowym parametrem będzie czas naświetlania. Powinien być jak najkrótszy – optymalnie ustawiony na 1/1000 sekundy. Dzięki temu uzyskasz idealnie wyostrzone zdjęcia z wakacji i wywołasz odbitki, którymi podzielisz się z uczestnikami swojej podróży.

Zasada trójpodziału

Bez tego ani rusz! Poczytaj o siatce, która dzieli ekran na kilka części, a przy robieniu zdjęć dużych obiektów wykorzystaj perspektywę. Możesz zatrzymać się w połowie drogi, stanąć tuż przed budynkiem i unieść dłonie w górę, a nawet położyć na nawierzchni, by ująć ciekawy pałac czy budynek w sposób inny niż wszyscy. Taka fotografia z podróży zachowa miłe wspomnienia. Masz ich więcej? Stwórz oryginalny Sharebook, w którym zamieścisz ulubione zdjęcia z wakacji.

sharebook ze zdjeciami z wakacji

Oczyść kadr

Czy wiesz, że przyczyną rozmazanych zdjęć najczęściej jest brudna soczewka aparatu? Odbite palce, tłuste plamy czy ziarenka piasku – oto główni sprawcy nieudanych kadrów. Jak zrobić zdjęcie ostre w całym kadrze? Po prostu miej pod ręką czystą chusteczkę i przecieraj nią obiektyw za każdym razem ;) Jeśli natomiast chodzi o parametry techniczne, idealną ostrość całego kadru uzyskasz wąsko otwartą przysłoną. Ustaw wartość na f/5.6 lub f/3.2 – idealnie sprawdzi się przy grupowych zdjęciach lub na tle urokliwego krajobrazu.

Pomijaj zbędne elementy

Na jakim tle najlepiej robić zdjęcia? Na takim, które pozwoli Ci powrócić myślami do podróży tuż po powrocie do domu. :) Każde tło jest dobre, o ile nie zasłania tego, co najbardziej istotne. Przy robieniu zdjęć przyjrzyj się elementom, które możesz ominąć. Miejski kosz na śmieci czy znaki drogowe z łatwością pominiesz, powiększając zoom lub podchodząc bliżej do danego obiektu. Pomyśl tylko, jak przyjemne skojarzenia wywoła fotoksiążka z podróży, którą zaprojektujesz z własnych kadrów.

wakacyjne fotoksiazki

Preferujesz wywoływanie zdjęć z telefonu? Zrób to wszędzie, gdziekolwiek jesteś! Przyda Ci się aplikacja colorlandGo, w której błyskawicznie stworzysz fotoksiążkę pełną wakacyjnych kadrów.

Zwiedzaj nocą w poszukiwaniu ciekawych kadrów

Gdziekolwiek jedziesz, miejsce pod osłoną nocy z pewnością zaprezentuje Ci swoje drugie oblicze. Odbijające się światła dają hipnotyzujący efekt. Jak przenieść to wszystko na kadr? Skorzystaj z trybu nocnego w aparacie lub telefonie, przyda Ci się także statyw, który wyeliminuje drgania ręki i zmniejszy ryzyko poruszonych zdjęć. W trybie manualnym ustaw wysokie ISO i możliwie najniższą wartość przysłony.

Człowiek w całości

Być może zabrzmi to banalnie, ale uwierz – obcięte kadry to najczęstszy błąd fotografów amatorów. Jeśli kluczowym obiektem w Twoim kadrze jest człowiek, ujmij go w całości. Postaw na naturalność i ogranicz liczbę pozowanych fotek. Spróbuj wykonywać zdjęcia w ruchu – wyglądają ciekawiej, ponieważ są dynamiczne, a postać w kadrze prezentuje się po prostu swobodnie.

zdjecie rodziny z wakacji

Trzymaj się prosto

Nawet najlepsze zdjęcie nie zrobi na nikim wrażenia, jeżeli nie uda Ci się zachować prostej linii horyzontu. „Krzywe” zdjęcia wywołują efekt WOW tylko w jednym miejscu – przy słynnej wieży w Pizie. Przy całej reszcie musisz postarać się, aby obiekty były symetryczne, a linia horyzontu idealnie prosta od krawędzi do krawędzi kadru. Nadal wymyka Ci się to spod kontroli pomimo starań? Uruchom tryb siatki, dostępny w każdym telefonie komórkowym i aparacie. To pomoże Ci zachować proste linie tam, gdzie są niezbędne. :)

Wypoczywaj, zwiedzaj i twórz wspomnienia

Mam nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom wiesz już, jak robić zdjęcia w podróży. Najlepszy efekt osiągniesz wyłącznie praktyką, a zatem eksperymentuj za dnia i nocą, fotografuj wszystko i wszystkich, utrwalaj najlepsze chwile i kreuj wspomnienia. Całość możesz zachować w oryginalnej formie, wybierając jeden z fotoproduktów z oferty Colorland. Nadaj oryginalności każdej z chwil, a przekonasz się, że powrót do wspomnień jest wyjątkowo przyjemny.

Doradca ds. Prezentów
Udostępnij znajomym: