InspiracjeTriki i porady

Dlaczego obchodzimy Dzień Kobiet?

01.03.2018 • Przeczytasz w 1 min.

Dzień Kobiet dla wielu z nas jest świętem radosnym, który kojarzymy z uśmiechem i drobnym prezentem. A tak naprawdę czy wiecie dlaczego obchodzimy Dzień Kobiet i jaka jest jego geneza?

Niektórzy historycy twierdzą, że obchody Dnia Kobiet wywodzą się ze starożytnego Rzymu i obchodzonego tam w marcu święta Matronalia. Jednak początków współczesnego Święta Kobiet należy doszukiwać się w historii Stanów Zjednoczonych. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 roku w USA. Uczestnicy tej demonstracji chcieli uczcić protest który odbył się rok wcześniej - dokładnie 8 marca 1908 roku. Wtedy to, na ulicach Nowego Jorku miał miejsce marsz 15 tys. pracownic zakładów odzieżowych, które domagały się praw ekonomicznych i politycznych dla kobiet. Rok później - w Kopenhadze – została podjęta decyzja o ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Kobiet jako dnia, w którym kobiety w sposób szczególny mogły wspólnie upominać się o swoje prawa.
Sufrażystki skute łańcuchami w symbolicznym akcie przerwania okowów na placu Bastylii. Źródło: ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Współcześnie dla wielu kobiet, które utożsamiają się z działaniami sufrażystek na rzecz równości dla kobiet, 8 marca to data wyjątkowa. Dzięki odwadze tamtych kobiet, które wyszły na ulice, strajkowały, brały udział w demonstracjach, dzisiaj możemy chodzić do szkół czy prowadzić samochód. Niestety dobrze wiemy, jaka jest rzeczywistość i że nadal w wielu krajach, prawa kobiet są łamane.

Agata, Colorland

Udostępnij znajomym: