InspiracjeTriki i porady

City Break - idealny na majowy weekend, doradzam!

15.04.2021 • Przeczytasz w 3 min.

Przeglądając niedawno kalendarz, zorientowałem się, że wielkimi krokami zbliża się święto i to nie byle jakie święto. Czas, w którym mieszkańcy naszego pięknego kraju jak jeden mąż wyciągają z garażów i komórek grille, udają się do znanej sieci dyskontów, aby zakupić potrzebne wiktuały i zaczynają celebrować. W takich okolicznościach parafrazując słowa znanej epopei narodowej, można rzec „Majówkę czas zacząć”!

W tym szczególnym czasie jako wasz zaufany Doradca ds. prezentów doradzam nieco inne formy spędzenia wolnego czasu. Od pewnego czasu bowiem coraz większą popularność cieszą się tzw. city breaks. Pod tą zagadkową nazwą kryją się krótkie, przeważnie weekendowe wypady do jednego z większych europejskich miast. Zważywszy jednak na panujące okoliczności, proponuję tegoroczną majówkę spędzić pod hasłem „City break Polska – nasze jest piękne”. Sam też odwieszam swój fiołkowy krawat, marynarkę zamieniam na elegancką koszulkę polo, a na nos zakładam przyciemniane okulary, które zabezpieczą mój wzrok przed ostrymi promieniami wiosennego słońca.

city break last minute najlepsze pomysły

City break last minute – najciekawsze propozycje

Otwieram moją magiczną mapę i już w głowie klaruje mi się 3 fantastyczne pomysły:

- Kraków – pomimo tego, że praktycznie każdy odwiedził to miasto w czasach szkolnych (standardowy cel wycieczek), to muszę powiedzieć, że była stolica Polski ma dużo więcej do zaoferowania niż: Kościół Mariacki, Sukiennice i Wawel. Na mnie osobiście duże wrażenie zrobił Kazimierz. Dawna dzielnica żydowska, gdzie w chwili obecnej możemy znaleźć niezależne galerie, interesujące sklepy, butiki z modą w stylu vintage oraz liczne bary i knajpki. Dodatkowo na ulicy Szerokiej warte zobaczenia są liczne synagogi. Zmieniając klimat, proponuję wybrać się (najwygodniej tramwajem) na Nową Hutę. Można się tam poczuć jak podróżnik w czasie, zwiedzając Muzeum PRL i przechadzając się szerokimi chodnikami osiedla, które w założeniu swoich budowniczych miało być idealnym miastem i wypełnieniem idei socjalizmu. Oprócz tego miłośnicy sztuki mogą odwiedzić Nowohuckie Centrum Kultury, gdzie do zobaczenia są hipnotyzujące dzieła Zdzisława Beksińskiego w postaci: obrazów, fotografii i rysunków. Z takiego wyjazdu warto zachować wspomnienia na dłużej w postaci fotoksiążki

city break polska ranking propozycji

- Przemyśl – klimat Wschodu połączony z wielokulturowością i historią tego miasta tworzy niepowtarzalną mieszankę kulturową. W dzień targowy między kramami miesza się język polski i ukraiński. Od naszych sąsiadów możemy nabyć takie rzeczy jak: kwas chlebowy, chałwa, miód spadziowy, słodycze czy różnego rodzaju trunki. W samym mieście warte zobaczenia jest Stare Miasto (w tym miejscu obowiązkowo należy zrobić sobie zdjęcie z niedźwiedziem – herb miasta i Szwejkiem). Ciekawą atrakcją turystyczną jest również Muzeum Dzwonów i Fajek oraz Zamek Kazimierzowski. Natomiast miłośnicy historii i militariów muszą koniecznie zwiedzić Twierdzę Przemyśl, czyli system fortyfikacji pochodzący z połowy XIX w.

city break last minute tanie oferty

- Lwów – doskonały kierunek, jeśli zmieniamy hasło na „city break zagranica” (oczywiście, jeśli warunki podróżowania na to pozwalają). Miasto przesiąknięte polską historią a aktualnie jedno z większych centrów kultury ukraińskiej. Punkty obowiązkowe zwiedzania to: Starówka, przepiękny budynek Opery Lwowskiej, Prospekt Swobody z pomnikiem Mickiewicza, Kościoły (m.in. Katedra Łacińska), Ratusz (gdzie z wysokości można podziwiać panoramę Lwowa), Cmentarz Łyczakowski i wiele wiele innych zabytków. Jest to doskonała okazja do fotografowania i wywołania urokliwych odbitek. Zmęczeni zwiedzaniem możemy udać się do jednej z wielu restauracji, gdzie w przyzwoitej cenie możemy naprawdę smacznie i syto zjeść.

City break majówka - podsumowanie

Aktywne spędzanie wolnego czasu wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch” doradzam takie majowe eskapady. Nawet jeśli nie planujemy z dużym wyprzedzeniem naszego wypoczynku, do zrealizowania jest city break last minute, czyli spontaniczne podróże z dnia na dzień. Z jednej strony zażyjemy ruchu, a z drugiej może nas spotkać wiele niezapomnianych historii.

Serdecznie doradzam i pozdrawiam
Wasz Doradca ds. prezentów

Udostępnij znajomym: