InspiracjeTriki i porady

Jak szybko i łatwo zrobić porządek w zdjęciach na telefonie

29.03.2023 • Przeczytasz w 5 min.

Lata temu, gdy nie rozszalała się jeszcze era smartfonów i lustrzanek, tradycyjne wykonywanie zdjęć było mocno ograniczone. Dziś nikt już nie musi liczyć klatek kliszy, a dzięki obszernej pamięci telefonu pstrykanie dziesiątek zdjęć w ciągu dnia jest normą. Problem pojawia się wówczas, gdy w galerii kończy się miejsce na nowe kadry i trzeba zmierzyć się z setkami zdjęć, by nadać im jakiś ład. Jak uporządkować zdjęcia w telefonie?

20230329091936_1 (2).webp

Wyrób sobie dobry nawyk

Znasz to? Specjaliści podpowiadają, że picie butelki wody dziennie jest korzystne dla zdrowia, podobnie jak dziesiątki innych czynności, które warto wykonywać regularnie. To prawda, nawyki pozwalają kontrolować rzeczywistość i czynią ją łatwiejszą. Jeśli chodzi o zdjęcia z telefonu, wyrób sobie nawyk usuwania niepotrzebnych ujęć na bieżąco. Ma to ogromne znaczenie dla pamięci telefonu, zwłaszcza jeśli utrwalasz sporo kadrów każdego dnia.

Regularnie pozbywaj się ujęć, które niepotrzebnie zajmują przestrzeń urządzenia. Ponadto staraj się przynajmniej raz w miesiącu zgrywać fotografie na inny rodzaj pamięci. Taki rytuał zagwarantuje, że w razie awarii lub kradzieży telefonu, nie utracisz cennych wspomnień.

Przeglądanie zdjęć – przekuj czynność w coś pożytecznego

Galerie smartfonów są jak sekretne miejsca, które podstępem zabierają czas. To prawda, że można spędzić godziny na przewijaniu kadrów, serwując sobie odpływ krwi z kciuków ;) Nie przyglądaj się biernie fotkom, ale wykorzystaj najpiękniejsze z nich w dobrym celu! Wywołaj odbitki i umieść w rodzinnym albumie, stwórz sentymentalny kolaż albo wybierz to wyjątkowe zdjęcie, które będzie ozdobą Twojego mieszkania. Kwadratowa ramka ClickPic wpisze się w nowoczesną aranżację, stając się jej zauważalnym elementem wystroju wnętrza. Sprawdź także, jak wykorzystać zdjęcia na prezent i podaruj komuś wachlarz oryginalnych wspomnień.

20230329091936_3 (2).webp

Jak zrobić porządek w zdjęciach?

Oto kilka sposobów. Jeśli Twoja galeria zdjęć w telefonie to fotograficzny miszmasz, prędzej czy później przyjdzie pora, by się z nią uporać. Wiosna to idealny moment nie tylko na gruntowne sprzątanie mieszkania. Od czego zacząć wiosenne porządki w zdjęciach?

Standardowo galeria w każdym smartfonie ma funkcje, które ułatwiają katalogowanie zdjęć. Jeśli chcesz poukładać wspomnienia według wydarzeń, przejdź do karty Albumy i dostosuj ją do swoich potrzeb. W nowszych modelach telefonów znajduje się wstępnie utworzona seria albumów, zatytułowanych m.in. Pobrane, Ulubione, Zrzuty ekranu. Możesz dodawać kolejne foldery, nadając im nazwy, a następnie przenosić lub kopiować wybrane pliki.

Kto wie, może zainspirujesz się wzruszającymi momentami i stworzysz z nich ciekawy Sharebook? Taka opcja możliwa jest tylko w aplikacji Colorland GO, którą błyskawicznie zainstalujesz w swoim smartfonie. Podaruj sobie wspomnienia w pięknej oprawie!

Układanie zdjęć po dacie – aby szybko dotrzeć do najważniejszych kadrów

Galeria każdego telefonu zapełnia się w porządku chronologicznym. Oznacza to, że najwyższej znajdziesz najnowsze fotki, natomiast najniżej te, które wykonano najdawniej. Jeśli masz iPhone’a, możesz porządkować kadry na kilka sposobów. Sortowanie zdjęć iPhone wykonasz w zakładce Biblioteka. Grupowanie fotografii możliwe jest z podziałem na lata, miesiące lub dni. Ciekawostką jest także opcja filtrowania zdjęć, dzięki której możesz przeglądać wyłącznie zdjęcia lub filmiki. Na karcie Dla Ciebie znajdziesz natomiast kolekcję wyjątkowych chwil. Możesz je posortować według lokalizacji lub wspomnień.

Sortowanie zdjęć w galerii Android możliwe jest poprzez przenoszenie ich do albumów. Możesz tworzyć foldery ze zdjęciami z każdego dnia, miesiąca lub roku, by mieć do nich łatwy i szybki dostęp. W tym celu utwórz album (na przykład o nazwie Marzec 2023), przejdź do galerii i zaznacz wszystkie zdjęcia wykonane w tym miesiącu. Kliknij przycisk Więcej i wybierz opcję Przenieś do albumu. Warto wiedzieć, że wybrane wspomnienia można grupować, tworząc z nich efektowny kolaż, film lub GIF. W tym celu po zaznaczeniu zdjęć wybierz opcję Utwórz, a następnie zdecyduj, co ma powstać z wybranej kolekcji kadrów.

Aplikacje, które utrzymają Twoje kadry w należytym porządku

Bałagan w telefonie nie daje Ci spokoju? Masz dość przeglądania setek kadrów w poszukiwaniu tego jednego? Zaprowadź porządek w swojej galerii przy użyciu jednej z poniższych aplikacji. Są całkowicie darmowe, a korzystanie z nich jest bardzo intuicyjne. • Picasa – to jedna z najpopularniejszych aplikacji do wygodnej segregacji zdjęć. Dzięki bezpośredniej współpracy z dyskiem Google zachowasz wspomnienia na dłużej. Program umożliwia opisywanie zdjęć oraz ich archiwizację, • PicaJet Free – aplikacja obsługuje mnóstwo formatów zdjęć, ma wiele opcji segregowania i umożliwia wygodne przeglądanie z poziomu miniaturek. Program nadaje się również do ukrycia zdjęć przed niepożądanym wzrokiem poprzez nadanie wybranym folderom haseł, • Photoscape – ulubiona aplikacja blogerek i gwiazd mediów społecznościowych, która umożliwia masową zmianę nazw zdjęć, a także ich edycję pod kątem wizualnym.

20230329091936_2 (2).webp

Zdjęcia z telefonu na dysk

Podstawową zasadą ochrony utrwalonych wspomnień jest regularny zapis kadrów na innym nośniku. Wybór najczęściej pada na dysk komputera, co jest słusznym rozwiązaniem dla osób, które wolą porządkować swoje kadry na większym ekranie.

Przerzucenie wszystkich zdjęć do folderu komputera to dopiero początek zabawy. Teraz wypada je sensownie poukładać. Z pomocą przychodzi program Namexif, który nadaje nazwy zdjęciom, bazując na dacie ich wykonania. To chyba najlepszy i najprostszy (a także najszybszy!) sposób na skatalogowanie swoich zdjęć. Potem wystarczy już tylko utworzyć foldery, a w nich kolejne podfoldery, by poukładać fotki według wydarzeń, lokalizacji lub daty, w których powstały.

No cóż, okazuje się, że robienie porządku w galerii telefonu wcale nie jest tak przerażające. Oczywiście, że czynności te mogą zająć sporo czasu, jeśli nie wykonuje się ich regularnie. Po co jednak marnować cenny czas, jeśli o wiele skuteczniej będzie robić to na bieżąco? :)

Doradca ds. Prezentów
Udostępnij znajomym: